Vanity Fair публикуваха тазгодишното издание на ежегодната си класация New Establishment, в която нарежда най-влиятелните личности в сферата на технологиите. Тази година списанието е поставило на първо място шефа на Amazon, Джеф Безос.
Джеф Безос Възраст: 49 (миналата година под номер 3)
Със своя принцип на работа Безос изненада всички, като се опита да обедини новите и старите медии. През август, той купи Washington Post, като показа, че няма индустрия, която той смята за залязваща. Amazon няма сериозна конкуренция в онлайн продажбите, а цената на акциите на компанията се е увеличила 7 пъти от 2008 година. The New York Times го нарече „естествения наследник на Стив Джобс и предприемачът, който има най-голямо влияние върху начина на живот на обикновения човек“. Новите му идеи включват поставянето за кутии на доставка из големите градове на САЩ, за да могат потребителите по-лесно да си вземат своите поръчки, както и собствено телевизионно шоу на Amazon.
Според запознати, през миналата година Безос е работил по създаването на нов Kindle, както и по собствен телефон, който Amazon да пусне на пазара.
2. Лари Пейдж и Сергей Брин, Google и двамата са на по 40 години (миналата година под номер 2)
Акциите на компанията се повишиха с 20% през миналата година, а годишната печалба им е над 10 млрд. долара. Това е солидна основа за Пейдж и Брин да продължат с постоянното експериментиране. Сред проектите, които реализираха са: решението за 1 милиард долара, за да закупят Waze (приложение за трафик), Project Loon – план за осигуряване на интернет в отдалечени райони на САЩ с помощта на балони и Google Glass.
През август 2011 г. Пейдж купи мобилното подразделение на Motorola за 12,5 милиарда долара. Започна производството на смартфона Moto -X, който ще се произвежда в Тексас и ще бъде първият смартфон произведен в САЩ.
3. Тим Кук и Джонатан Айв, Apple Възраст: 52, 46 (миналата година под номер 1)
Две години от смъртта на Стив Джобс, стойността на акциите на Apple падна с 35%, инвеститорите започнаха да се притесняват за инвестицията си, след като минаха няколко години от големия удaр – iPаd. Въпреки, че мнозина очакваха повече от iPhone 5S и 5C (акциите паднаха преди самото представяне), други все още вярват, че Apple определя стандартите. Очакванията са за 2014, когато предстоят много нови неща от работилницата Ай.
4. Марк Зукърбърг, Facebook, Възраст: 29 (миналата година под номер 4)
Преди една година Марк изглеждаше уязвим не само заради това, че дългоочакваното излизане на борсата беше катастрофално, но и не беше подготвен за бума на използването на смартфоните. Една година след листването, акциите на компанията се продават за около 45 долара (далече по-малко от пускането им). През последното тримесечие, Facebook регистрира приходи от мобилна реклама 656 милиона долара. Преди една година имаше почти 0. Очаква се, че през 2013 година рекламодателите ще похарчат 6 млрд. долара за реклама във Facebook.
Стратегически ход: След като се заговори, че Facebook ще стане досаден за тинейджърите и те ще се пренасочат към други социални мрежи, Зукърбърг купи Instagram за 1 млрд. долара.
5. Илън Муск, Тесла Моторс Възраст: 42 (миналата година под номер 9)
Идеята на Муск да направи електрически автомобил, който да бъде като конвенционалните, на няколко пъти беше пред провал. Но след като през 2008 спаси компанията от несъстоятелност, сега Tesla бележи ръст. През август тримесечните доклад показа нетна печалба от 26 млн. долара, което е противоположно на всички очаквания на анализаторите. Цените на акциите на Tesla се покачиха 9 пъти от 2010- та, а само тази година ръстът е 400%.
Другата компания на Муск, SpaceX, продължава да има договор за 1,6 милиарда долара с НАСА, като получиха и договор за работа по най-амбициозната космическа програма в историята на Канада.