Нагорни Карабах – античен полис в съвременния свят

| от |

Screenshot_10Нагорно-Карабахската Република е съществуваща вече повече от 20 години държава, чийто суверенитет не е признала нито една страна-членка на ООН.

Дори покровителят на Карабах, Армения, до сега не е направил това. А жителите на републиката се намират в състояние на постоянна бойна готовност, очаквайки провокации от страна на Азербайджан, който харчи стотици милиони долари за купуване на оръжие. Всичко това прави Нагорни Карабах нещо, подобно на античен полис – град-държава, живееща във враждебно обкръжение.

За независимостта си Нагорно-Карабахската Република обяви през септември 1991 година. Това събитие се предшестваше от бойни действия между арменски и азербайджански въоръжени групировки, прерастнали след разпадането на СССР в мащабна война между Армения и Азербайджан. Тази война приключи през май 1994 година със загуба за Баку. Но суверенитетът на Нагорни Карабах тогава така и никой не призна, в това число и Ереван, напомня експертът Константин Тасиц:

– Първоначално позицията на световната общност по карабахския проблем беше обусловена от стремежа да бъде запазена териториалната цялост на бившите съюзни републики след разпадането на СССР в техния предишен вид. Затова по повод Карабах бяха приети редица международни резолюции, подкрепени от всички заинтересовани страни, в това число и от Армения, които признаваха териториалната цялост на Азербайджан. Съответно преразглеждане на тези позиции е възможно единствено в случаи на някакви радикални промени. Такива, като опит за силово решение на проблем от рода на онзи, който беше предприет от Грузия в 2008 година по отношение на Южна Осетия.

В същото време само по себе си признаването на суверенитета на Карабах може да стане повод за размразяване на конфликта. А това не иска нито Ереван, нито Баку, нито една от големите регионални държави. И независимо, че в самата Армения редовно възникват разговори за необходимостта от признаване на независимостта на Нагорни Карабах, властите винаги се стараят да успокоят най-горещите апологети за такава стъпка.

Що се отнася до Азербайджан, то нито гражданите на републиката, нито нейния политически елит при каквито и да било условия не са готови да признаят суверенитета на Карабах. Нещо повече, Баку изразходва стотици милиони долари за купуване на оръжие и от време навреме заявява за готовност да го използва, за да си върне контрола над загубените територии. Наистина, експертите са уверени, че такива заявления се правят предимно за решаване на вътрешнополитически задачи. Например, такива, като консолидация на електората преди избори.

Трябва да се добави, че Баку изключително болезнено реагира на посещения на Нагорни Карабах от представители на други страни. Азербайджан ги обявява за персона нон-грата, при това в този списък попадат не само политици и обществени дейци, но и артисти със световни имена. В частност, от възможността да получи азербайджанска виза за пътуване в Карабах се лиши световната оперна звезда Монсерат Кабайе.

Гласът на Русия

 
 
Коментарите са изключени за Нагорни Карабах – античен полис в съвременния свят