За Вивиан Рединг, комисар на ЕС по въпросите на правосъдието към края на 2013 година още повече се утвърдила мисълта, че на Европейския съюз е необходимо собствено ЦРУ.
Или във всеки случай нещо подобно на собствено общо разузнаване и контраразузнаване за да може то да може да се противопостави на американската Агенция за национална сигурност. Рединг заявила, че при съгласие на всички страни-членки, ведомството може да бъде създадено към 2020 година.
Рединг заявила, че създаването на такова ведомство е още по-необходимо, тъй като няма какво да се противопостави на глобалния шпионаж на американците в Европа. А тя трябва да се защитава от безконтролното американско проникване.
Рединг обещала лично да се заеме с разработването на идеята: „На американската агенция за национална сигурност трябва да има противотежест. Моето дългосрочно предложение се състои в организирането на Европейска разузнавателна служба към 2020 година”.
Мнозинството руски експерти смятат, че идеята е обречена на провал. Разбира се, ясно е по каква причина в ЕС се вдигна вълна „за свое разузнаване”. Към това европейците ги подтикна Агенцията за национална сигурност на САЩ, казва аналитикът Дмитрий Данилин:
– Мисля, че едва ли може да бъде създаден такъв централен разузнавателен апарат, или служба в Европейския съюз. И за това има много причини. Това е толкова деликатна област, че може да става дума единственоп за канали на двустранна обмяна на данни, но не за централизирана система.
На практика едва ли е необходимо „свое разузнаване” на Европа, а идеята може да бъде осъществена, заяви за „Гласът на Русия” ръководителят на руската агенция за разузнавателни технологии „Ер-Техно” на Федералната служба за сигурност Роман Ромачьов. Практически е невъзможно да бъде създадена разузнавателна служба, която би защитавала и обслужвала интересите на всичките 28 страни на ЕС. Те са твърде различни, казва Ромачьов:
– Това е реакция на масовото следене от страна на САЩ. Европа се опитва да реагира – да се раздуха информационна вълна, да се изпробват някакви идеи, да се осведомят гражданите на Европа, че техните власти също предприемат нещо като отговор.
Това, че в Европа трябва нещо да се направи за да може по някакъв начин да се измести американското разузнаване от територията на европейския континент, разбират всички. Днес 80-90% от цялата IT-инфраструктура на света с обслужват от частни IT компании и 80-90% от тях са американски, заяви директорът на Европейското отделение на Центъра Карнеги Ян Техау. За да бъде променена ситуацията е необходи кардинално нов подход, „ново европейско мислене” в тази област. „Игри в създаването на собствено разузнаване” няма да помогнат. Трябва да бъде взет контролът над комуникациите.