Днешната ни спирка е в града на влюбените – Верона. Тя е разположена в северна Италия, в региона на Венето, като е основана още през 4 в. пр. Хр. Градът преминава през много владения, като първоначално принадлежи към Римската империя, а след разпадането й просъществува като независима град – република. В началото е под владението на семейство Скалигери, но в последствие се присъединява към венецианската република. Всички тези събития са и главната причината за богатото културно наследство на града.
Любопитен факт:
Тук във Верона е роден първият български княз Александър I Батенберг;
Първата ми спирка в града, естествено, бе един от символите на Верона – Арена ди Верона.
Живописният амфитеатър е построен през I в. и в него са се провеждали гладиаторски битки. Капацитетът на арената е до 20 000 души. Като това го прави и до ден днешен една от най-големите арени в Италия и Европа. Самата структура е претърпявала няколко разрухи през времето, като най-големите щети са били нанесени през 12 в., когато силно земетресение удря града.
В последствие това е довело до разграбване на разрушените материали. Но всичко това се променя в друга насока, когато венецианците настъпват. По време на Ренесанса те се захващат да реновират арената, като крайната цел е да се превърне в център за представления. Тази традиция се утвърждава до такава степен, че във Верона през 1913 година, по случай рождения ден на Джузепе Верди, се поставя началото на оперния фестивал.
След това се насочих към най-популярната отбивка в града – къщата на Жулиета.
За мой най-голям късмет уцелих момент, в който нямаше никого и успях да се насладя на максимум на мястото. Къщата е построена през 13 в. и е изцяло в готически стил, като любопитно е да се отбележи, че балконът е построен в последствие през 20 в. Също така в градината на къщата е поставена бронзова статуя на Жулиета.
Мястото придобива глобална популярност, благодарение на Шекспировите пиеси за влюбената двойка Ромео и Жулиета. За наша радост, мястото не носи със себе си драматизма от пиесата, а точно обратното – излъчва само топли чувства, синтезирани от хилядите влюбени двойки, които посещават всеки ден това кътче. В къщата може да се влиза срещу заплащане, като тя съдържа експозиция на дрехи и други предмети. А пък любим момент за всяко влюбено момиче е да се качи и да се покаже от балкона на Жулиета с идеята да намери своя Ромео в тълпата.
В непосредствена близост се намира и следващата забележителност – площад Ербе и средновековната кулата Ламберти.
Неслучайно това място заема сърцето на града, като се е утвърдило като социален, икономически и политически център. Най-старият паметник на площада е фонтанът на Веронската Мадона, построен от римляните през 380 година. Кулата Ламберти е висока 83 метра, като строежът и започва 1172 години и е завършена чак 1463 година.
Няколко пъти е била надстроявана и са използвани различни по вид материали, което може да се види ясно по фасадата й.
И бонус място: за да направите панорамна снимка, подобна на композицията на пиацале Микеланджело във Флоренция, можете да отиде до панорамната площадка на замъка Сан Пиетро.