Лунен опит

| от |

20acd13-0101-011_3Неотдавнашната несполука с първия китайски луноход „Юйту” („Нефритовия заек”) още веднъж напомни за това, колко трудно човечеството извършва всяка стъпка по Луната.

В 2016 година ще бъде изстрелян комплекса „Луна-25” – авангард на руски десант от пет станции. Експерти разказаха на „Гласът на Русия” какви неблагоприятни фактори били взети предвид от конструкторите при разработването на тези лунни апарати.

Според официални китайски медии, в „Юйту” станала механична повреда, предизвикана от „сложната обстановка на повърхността на Луната”. Блогери написали по-подробно: панелите на слънчевите батерии не се съединили при подготовката за спящ режим преди неговата втора лунна нощ. Причина за това станали или дребни частъци от почвата в механизма, или прекъсване на работата на компютъра.

От 1960-те години на Луната кацали съветски и американски апарати и условията на нейната повърхност отдавна са известни на конструкторите. Това е вакуум, много ниски нощни температури (до минус 180 градуса), радиация и рохкава почва. „Луна-25” също „ще заспи” за две седмици докато продължава местната нощ, разказа ученият Игор Митрофанов:

– По-ефективно е, цялата енергия, която се изработва на борда, апаратът да изразходва за собственото си нагряване. Апаратът е обвит със специално „одеало” – многослойна материя. И в условията на лунна нощ ще запази минимална работоспособност за да поддържа режима.

Между другото, съветските луноходи също периодично изпадали в „сън”. Именно на базата на техния пример учените научили за коварството на праха. След като се наелектризира, той полепва към слънчевите панели и намалява ефективността им, което не позволява акумулаторите да бъдат напълно заредени. Предлагаме ви коментара на академика на Руската академия за космонавтика Александър Железняков:

– Панелите на акумулаторите могат да бъдат ориентирани така, че в тях да попадат по-малко частици от почвата. Но за сега няма еднозначни решения на въпроса, как те да бъдат отстранени. На руския „Луноход-2” се случи неприятност в началото на 1970-те години. Тогава апаратът при движение се наклонил и загребал прах, който покрил батериите и в крайна сметка довел до прекъсване на работата му.

Според Александър Железняков, китайците, създавайки „Юйту”, със сигурност са взели под внимание всички тези моменти. А руските специалисти ще имат предвид инцидента с техния луноход при проектиране на своите станции. Наистина, сведенията, които се получават за състоянието му, са твърде оскъдни.

Скоро ще настъпи лунният ден. Ще стане по-топло и както е планирано „Юйту” трябва „да се събуди” на 8-9 февруари. Ако това не стане, то китайските специалисти поне ще получат необходимия опит. Но при всички случаи мисията ще бъде успешна, тъй като с платформата на лунохода за кацане, на която е монтиран комплект от инструменти, не възникнали никакви проблеми. Сред тези инструменти е ултравиолетов телескоп, който ще извърши първите в историята астрономически наблюдения от повърхността на Луната.

 
 
Коментарите са изключени за Лунен опит