Критична седмица за турската политика

| от |

Следващите десет дни ще бележат важен развой за турската политика с цялостно ревизиране на изпълнителния състав на страната, включващо нов премиер и министри, при президентството на Реджеп Тайип Ердоган.

Политиката на Анкара е съсредоточена върху формирането на следващото правителство, а външният министър Ахмет Давутоглу е смятан за вероятно най-силния кандидат, който да наследи на поста министър-председател избрания за президент Реджеп Тайип Ердоган.

Партията на справедливостта и развитието (ПСР) ще проведе заседание на централния си изпълнителен съвет на 21 август, за да определи председателя, броени дни преди извънредния конгрес на 27 август, на който номинираният кандидат ще бъде официално избран за приемник на Ердоган. Ердоган ще поеме президентския пост на 28 август и вероятно ще връчи мандата за съставяне на следващото правителство на 29 август.

Както заяви Ялчън Доган, най-приближеният съветник на Ердоган, правителството, което ще бъде формирано след предаването на президентския пост, няма да бъде временно. „Определената фигура няма да бъде временен министър-председател.

Ердоган е опитен политик; той няма да направи стъпка, която да доведе до провал на парламентарните избори. Ще отидем на изборите в ролята на същото движение, със същите кадри и същия дух“, подчерта Акдоган в интервю за в. „Акшам“ на 17 август.

„Щом като някой бъде определен за председател, ние всички ще застанем зад него“. Думите на Акдоган показват, че Партията на справедливостта и развитието (ПСР) разглежда промяната в партийното ръководство като ново начало в постигането на нейните цели. „Ще преживеем златните си години между 2015 и 2019 г.“, добави той.

Новото начало за правителството на ПСР под лидерство на Ахмет Давутоглу определено ще е изправено пред предизвикателства, но Ердоган планира да ги преодолее, като запази партията непокътната и незасегната от оттеглянето си. Силно правителство с фигури, които да мобилизират основния електорат на партията, а от друга страна да не покажат никакъв признак на слабост, е от съществено значение.

Вкарването на свежи имена в правителството е силно вероятно, като Ялчън Акдоган се очаква да влезе в кабинета като вицепремиер и подходящата дясна ръка на Давутоглу.

Заместник-председателят на ПСР Мустафа Шентоп може да влезе в правителството като правосъден министър, измествайки Бекир Боздаг, за да засили борбата на правителството за прочистване на правосъдието от прокурори и съдии, подкрепящи Гюлен (Фетхуллах Гюлен, ислямски проповедник, за когото се смята, че упражнява влияние в полицията и съдебната система чрез внедрени в тези структури негови последователи, бел.ред.).

Борбата срещу „паралелната държава“ (общността на Гюлен, бел.ред.) ще продължида бъде един от приоритетите на следващото правителство. Сегашният министър за ЕС Мевлют Чавушоглу може да бъде назначен за външен министър, но той има двама конкуренти за този пост.

Единият от тях е Ибрахим Калън, съветник на Ердоган по външната политика. Калън или ще влезе в кабинета, или ще продължи да служи на Ердоган в президентството. Друго име е Хакан Фидан, шефът на националната разузнавателна служба МИТ.

Фидан и Давутоглу отдавна водят усилено и добре работещо сътрудничество по серия от външнополитически въпроси, но източници в Анкара изключват вероятността Фидан да навлезе в активната политика поради редица продължаващи задачи.

Министърът на младежта и спорта Чагатай Кълъч, 38-годишен, може да бъде назначен за нов министър на ЕС, ако Чавушоглу бъде номиниран за външен министър.

ОГРАНИЧЕНИЕТО ЗА ДО ТРИ МАНДАТА

Едно от най-важните решения, които ще бъдат взети от следващото правителство, ще бъде това дали министрите, които нямат право да се кандидатират за парламента догодина – заради вътрешното правило на ПСР за до три мандата на депутатите, ще запазят местата си в кабинета.

Сред тези имена са вицепремиерите Бюлент Арънч, Бешир Аталай и Али Бабаджан, министърът на културата Йомер Челик, министърът на енергетиката Танер Йълдъз, министърът на труда Фарук Челик, министърът на търговията и митниците Хаяти Язъджъ и земеделският министър Мехди Екер.

Заради деликатността на работата на някои от тези министри обаче, Давутоглу се очаква да решава за всеки от тях поотделно. В тези рамки Бешир Аталай, който е смятан за главната фигура в протичащия процес за мирно уреждане на кюрдския проблем заедно с министъра на културата Челик, се очаква да запази поста си. В случай, че се оттегли обаче, заместник-председателят на ПСР Махир Юнал може да бъде преместен в кабинета, за да се занимава с кюрдския въпрос.

По подобен начин Али Бабаджан, вицепремиерът, който отговаря за икономиката, считан за един от най-успешните министри от 2002 г., може да продължи да служи в кабинета. Говори се обаче, че и той може да бъде сменен от Нуман Куртулмуш, присъединил се към ПСР през 2012 г.

БЪДЕЩИТЕ СТЪПКИ НА ГЮЛ

Един от въпросите в политиката на Анкара, които очакват своето решение, са следващите стъпки на досегашния президент Абдуллах Гюл, чието завръщане в ПСР като председател на партията беше блокирано от Ердоган.

Гюл все още има надежда да стане премиер, ако Ердоган в крайна сметка определи фигура, която има проблем с ограничението за до три мандата. Но, както Акдоган без заобикалки даде да се разбере, онзи, който бъде определен за председател на ПСР, няма да бъде временен такъв, т.е. завръщането на Гюл в партията няма да е лесно.

Както мнозина в Анкара предполагат, единственият шанс на Гюл да се завърне като лидер на партията е евентуален неуспех на следващия председател на парламентарните избори през 2015 г. Няма изгледи при сегашните условия Гюл да оглави нова партия./БТА/

T

 
 
Коментарите са изключени за Критична седмица за турската политика