Домашните ни компютри са заредени с анти-вирусни програми, фирмите плащат скъпи защити за своите системи и когато се работи за целия интернет, надеждността е в ръцете на само 14 души.
С над три милиарда потребители и още няколко милиарда долара, които се въртят в мрежата, малко плаши факта, че генералният ред е в ръцете само на 14 души, които буквално държат ключовете от Интернет в сейфове. Същто така и нестопанска организация, контролирана от правителството на САЩ.
Става въпрос за два отбора от по седем души, които искат да се наричат „пазители на DNS“ (domain name system), регистъра, който свързва url-ите с IP адреси. Евентуалното проникване на хакери в тази система би направило пълен хаос в мрежата.
Намират се на две места, едното е на източния, другото на западния бряг на САЩ като в един прецизно разработен ритуал се генерира нов ключ за криптиране на системата. Накратко казано, променят паролата на целия Интернет.
Организацията, която провежда това се нарича Icann (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), тя номинира охранителите на интернет и ги снабдява със смарт карти, които активират системата за генериране на нов генерален ключ.
След разкритията на Джон Сноудън беше повдигната темата дали е добре един така ключов процес да бъде в ръцете на американска неправителствена организация, която има отношения с държавния департамент. Няколко правителства поискаха това да бъде поставено под глобално управление, което ще бъде наблюдавано от мултинационална организация, каквато е ООН.