Те сякаш знаят повече от другите. Артистите от „Гараж колектив“ не правят изключение. Те са колеги от НБУ, където са учили „танцов театър“. След завършването си, започват да посещават различни workshop-и и образователни програми, и се събират. Всички те – Ирена Цветанова, Александар Георгиев – Аце, Жана Пенчева, Николина Тодорова и Деница Дикова – са хора с еднакви идеи за развитие и едно виждане за силата и смисъла на съвременния танц и пърформанс. Хората, които се занимават с изкуство, винаги са малко особени.
Така се ражда „Гараж колектив“ – административното тяло на групата, което мутира, развива се, търпи промени, но това, което го обединява, е любовта към танца. Членовете на Гараж колектив са преди всичко приятели. Заедно правят бурлеска пърформанса „НЕОН“ (тази вечер от 19.30 ч. в ДНК като част от фестивала Антистатик). В „НЕОН“ участват Аце и Жана от „Гараж колектив“, Ралица Тонева е сценограф, а със звука се занимава Емилиян Гацов – Елби. Проектът е подкрепен от Столична Община Култура 2015 и Община Бургас 2015. Представлението засяга тематиката, която артистите търсят: мощността на тялото, неговата енергия, силното присъствие, изразено чрез сексуалност или флирт.
В случая обаче не става дума за сексуалност и флирт в класическия смисъл на тези думи. Те не проблематизират самата еротика, а „празнуването на тялото“. Те махат границите в смисъла на думите и започват да градят една съвсем нова история на съвременния танц и пърформанс. Представлението се опира на тематиката на протеста, бурлескa и техните функции в обществото. „Burlesque“ означава буквално „пародирам, подигравам се, правя сатира на нещо“, а тази форма днес се свързва предимно с вариететното еротично представление. „НЕОН“ предлага различна гледна точка към тялото.
Основните неща, които характеризират представлението, са разрушените рамки, индивидуалността, липсата на епитети.
„Колкото по-малко дефинираме нещата, толкова повече те стоят в потенциала си и генерират нови неща. Ако дам дефиниция на това що е то празнуване и що е то протест – това означава да сложа точка на проекта. Дефиницията слага край. И дава ново начало.“, казва Аце.
Артистите от „Гараж колектив“ са в процес на перманентно търсене и експериментиране. Създали са артистичен продукт, който живее собствен живот. Като един отделен организъм, който е в непрекъснато съприкосновение със своите създатели.
Традиционен театър?
По-скоро не. Според Ирена конвенционалните постановки, които се правят в България са твърде „смлени“, твърде ясни, не задават въпроси, не провокират игра на въображението и търсене на ума. За сметка на това – техният продукт не задължава никого да дава оценки, да разбира или да вниква. Тяхното изкуство е преживяване.
От друга страна съвременният танц сякаш остава не добре артикулиран към публиката и често остава неразбран.
„Липсата на постоянно културно еманципиране създава това неразбиране у публиката. Затова нашите представления са се откъснали от професионалния език и говорят езика на публиката, на хората, които искат да усетят“, казва Аце.
Зрителите на „Неон“ ще имат възможност да видят всичко това и да „участват“ в представлението.
„Неон“ може да гледате тази вечер (19.04), от 19.00 ч., в пространството за съвременен танц и пърформанс ДНК (при НДК). Събитието е част от програмата на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс „Антистатик“.