Хакерските атаки към сайтовете на държавните институции у нас ще бъдат разследвани от американски киберспециалисти. Те са от центъра за киберсигурност в САЩ.
В изборния ден на 25 октомври сайтовете на Централната избирателна комисия, ГРАО и МВР бяха свалени. След това последва атака срещу страницата на ДАНС, президенството, парламента и министерствата. Хакерските атаки продължиха и в следващите дни като сайтовете на МВР и правителствената служба пак бяха офлайн за няколко часа на 3 ноември.
Още в неделя Българияе поискала съдействие от американските киберексперти. Българското разследване до момента е установило, че атаките са от адреси на три континента – Азия, Европа и Африка.
Сайтовете на държавните институции са сринати чрез популярен хакерски метод – чрез флуУдване или иначе казано организиране на милиарди посещения на сайта по едно и също време.
„Представете си, ако 2 млрд. компютъра по едно и също време се опитват да влязат в най-интересния сайт – този на ЦИК. Дали има друг сайт в света, който би понесъл 2 млрд. опита за достъп в един и същи момент? Няма такъв сайт“, добави заместник-министър Борисов.
Той уточни, че не е имало момент, в който да са били застрашени информационни бази данни на държавата. По думите му важните информационни системи на държавата са защитени надеждно и данни от тях е изключително трудно да бъдат извадени.
Според него целта на хакерската атака е уронване на имиджа на държавните институции, а първата атака на 25 октомври е струвала на поръчителя между 10 и 12 000 долара.
И президентът Росен Плевнелиев заяви, че е сезирал ДАНС за „странните хакерски атаки в деня на изборите . Той ги определи като „нов Костинброд”, който има за цел да разклати доверието в електронното гласуване.