Венецуелската столица Каракас измести Токио от върха на класацията за най-скъпите градове в света за чужденци.
Каракас се изкачи на първо място в класацията от седмата позиция миналата година с 60% повишение на цените на стоките и услугите, използвани от имигранти, посочва скорошно изследване на консултантската компания ECA.
Венецуела има едно от най-високите нива на инфлация в света. Това се дължи отчасти на упражнявания от правителството контрол над цените, което възпрепятства местните производители и се стига до недостиг на стоки. Друг фактор за инфлацията е строгият контрол на обмяната на валута. Правителството ограничава доларовите потоци, което повишава цената на вносните стоки.
Проучването сравнява цените на стоки и услуги в 440 града по целия свят, които чуждестранните служители използват най-често. Класацията включва квартира, учебни такси, комунални такси, покупка на автомобили.
На второ място се нарежда Луанда, столицата на Ангола, вторият най-голям производител на петрол в Африка. Високите цени там се дължат на скъпите вносни мита, високите данъци и монополизираните вериги за доставки, свързани с политическия елит на страната.
Столицата на Норвегия, Осло, е на трето място. След това се нареждат Джуба в Южен Судан и Ставангер в Норвегия. Швейцарските градове Цюрих, Женева, Берн и Базел заемат местата от 6 до 9.
Токио пада на девето място след първенството си миналата година. Въпреки това японската столица си остава най-скъпият град за чуждестранни служители в Азия. Спадът на курса на йената означава, че компаниите, които трябва да изпратят свои служители в Япония, сега ще могат да го направят за значително по-малко пари в сравнение с изминалите години.
На второ място в азиатската класация на най-скъпите за чужденци градове в Азия се нарежда Пекин, следван от Нагоя, Шанхай, Йокохама, Сеул, Осака, Хонконг, Сингапур и Гуанджоу./