Научната журналистика е допълнителният фокус в новото издание на конкурса
Журналисти от всички национални и регионални медии могат да кандидатстват в четвъртото издание на Mtel Media Masters. От днес те могат да изпращат конкурсни материали до неправителствените организации, които са партньор на проекта – Център за развитие на медиите и фондация „Медийна демокрация“.
В своето ново, четвърто издание, конкурсът има допълнителен фокус – научна журналистика. Така, освен най-добрите постижения при отразяване на темите за това как технологиите и иновациите променят живота ни, през тази година надпреварата ще отличи и журналистите, успели да събудят интереса на широката публика към науката и научните изследвания.
Срокът за участие е до 30 септември. По традиция конкурсът има три категории – печатни медии, електронни медии, информационни агенции и нови медии. Всеки кандидат може да участва с до три свои авторски материала, публикувани или излъчени в периода от 1 януари до 30 септември 2014 година. Номинации от медии, неправителствени организации и експерти в областта на медиите също се приемат за участие.
Конкурсните материали трябва да представят теми, свързани с всички области от нашия живот, върху които технологиите, иновациите и науката са оказали влияние. Както в досегашните издания журито на Mtel Media Masters ще определи победителите според няколко основни критерия за оценка – информативност, обективност, аналитичност, собствен стил, творчески и нестандартен подход към темата.
Победителите в трите категории ще бъдат отличени с голямата награда Mtel Media Masters. Те ще получат парична награда в размер на 5 000 лева или професионално обучение на същата стойност. Във всяка от категориите ще бъдат определени по две призови места, за които е определна парична награда от 1 000 лева или професионално обучение на същата стойност.
Наградите Mtel Media Masters ще бъдат връчени на церемония, планирана за края на октомври, а повече информация за конкурса може да бъде открита на http://www.mtel.bg/mtel-media-masters-2014.
Конкурсното жури е:
Весислава Антонова , член на Управителния съвет на Центъра за развитие на медиите.
Журналист. Пише за медиите и рекламата като бизнес. Част е от Управителния съвет на Центъра за развитие на медиите, който е партньор на конкурса от 2011 година. С тяхно съдействие журито на Mtel Media Masters имаше чуждестранни членове през 2011 и 2012 година – Маргарет Съливан и Йън Райт. Благодарение на активните усилия на Центъра много журналисти се включиха в надпреварата, тъй като една от ролите на организаторите е да поощряват участието в конкурса. С професионализма си Центърът допринася всяко следващо издание на конкурса да бъде още по-професионално.
Орлин Спасов , директор на фондация „Медийна демокрация“.
Доцент във Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет. Доктор по социология. Преподава медийни и комуникационни изследвания и интернет култура. Носител на награда от конкурса Mtel Media Masters в неговото първо издание. Радваме се, че и фондация „Медийна демокрация“ се присъединява към организацията на конкурса, вярваме, че нейният опит ще допринесе за развитието на конкурса.
Гергана Паси , посланик на новите технологии на България към Европейската комисия.
Първият български министър по европейските въпроси след присъединяването на България към Европейския съюз на 1 януари 2007 година. Била е заместник-министър на външните работи и народен представител. Съавтор на вече реализираната идея за всеобщо стандартизиране на всички зарядни устройства за GSM апарати.
Доц. д-р Леандър Литов , ръководител на българския екип към Европейския център за ядрени изследвания CERN.
Оглавява катедрата по Атомна физика в СУ „Климент Охридски“ и ръководи българския екип към Европейския център за ядрени изследвания CERN. Преподава физика на елементарните частици. Завършил е Ядрена физика в СУ и е специализирал в института за ядрени изследвания в Дубна, Русия.
Любов Костова , мениджър на Британския съвет за България.
Била е също мениджър „Публични комуникации и маркетинг“ в Британския съвет. Преди да постъпи там е отговаряла за международната дейност на НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“. Любов Костова е гост-преподавател в London School of PR в България. Филолог по образование. Човекът, който стои зад лаборатория за слава FameLab“ – инициатива, която търси младото българско лице на науката.
Миролюба Бенатова , разследващ журналист.
Един от най-награждаваните разследващи репортери: Репортер на десетилетието на Би Ти Ви“, награди от телевизионния фестивал „Сребърен сателит“, „Черноризец Храбър“ през 2005-та година в раздел „Разследване“, награда „Гражданска позиция“ за 2006 година – за отразяването на процеса срещу българските медици в Либия, както и специална награда за разследваща журналистика в изданието на Mtel Media Masters 2012. Автор на книгата „Кристияна Вълчева: 8 години заложница на Кадафи“. В момента е част от екипа на продуцентска компания „Телеман“.
Никола Балов , блогър.
Професионално се занимава с писане от 2005 година насам. Работил е за някои от водещите списания и сайтове на технологична тематика в България. През 2011 година печели първа награда в категория Нови медии на конкурса M-Tel Media Masters. От 2009 година списва своя блог за телекомуникации nixanbal.com.