Всяка година десетки български ученици се решават да направят огромна крачка като изберат да следват зад граница. Липсата на студентски такси, както и сравнително високото академично ниво на висшите учебни заведения в Германия и Австрия, превръщат двете страни в едни от топ европейските дестинации, към които се насочват родните зрелостници. И изведнъж въпросите започват да валят… Кои са най-популярните университети в Германия в областта на инженерните науки? С коя куриерска фирма е най-сигурно да си пратя документите до немския университет? Лесно ли е да работя и следвам едновременно като българин в Австрия? Макар и в онлайн пространството да е пълно с подробна информация за живота и следването в двете страни, то тя често е разпокъсана и непълна. Именно тази информационна дупка се опитва за запълни сайтът faq4uni.com.
Онлайн платформата съществува от септември 2012 година и до момента на нея са качени близо 100 статии – предимно разкази от първо лице на български студенти от различни специалности в различни немски и австрийски вузове за живота и следването по „немските ширини”. Но се намират и множество практични съвети относно процедурата по подаване на документи по време на кандидатстудентската кампания, трикове при търсене на общежитие, възможности за финансирането на следването или пък насоки при търсене на първата работа в чуждата страна. Едно от нещата, с които създателките на сайта Калина Дренска и Татяна Миткова се гордеят най-много, е фактът, че всички материали без изключение са плод на доброволния труд на десетки български студенти и ученици, отделили от времето си, за опишат непосредствените си лични впечатления за студентстването в Германия и Австрия.
Калина и Татяна, понастоящем студентки в Свободния университет в Берлин, започват съвместната си дейност още през 2011 година под формата на фейсбук група за взаимопомощ при кандидатстване в немски и австрийски университети. Целта им е да дават на кандидат-студентите възможно най-подробна и коректна информация относно стъпките, през които трябва да минат, за да подготвят сами и без помощта на платени фирми-посредници документите си за пред чуждестранните вузове. Групата бързо набира популярност (към 22.02.2014 наброява над 3700 членове), въпросите започват да се дублират и за да се улесни търсенето на информация, се ражда решението да синтезират множеството събрани впичатления в рамките на сайта faq4uni. „Редно е зрелостниците отрано да поемат нещата в свои ръце и да се справят сами с избора на специалност, университет и кандидатстването си. Какво по-добро доказателство за това, че са готови за самостоятелния живот в чужбина? Faq4uni предоставя само необходимите инструменти за целта – помагаме на кандидатстващите да си помогнат сами един вид.”, смята Татяна.
Създателките на сайта вярват също, че младите българи могат да използват добитите по време на следването в чужбина знания и квалификации и в България. Ето защо ще откриете и секция „Върнах се” с препратки към дейността на български НПО-та като Тук-Там и „Заедно в час”, където решилите да се завърнат могат да намерят подкрепа при търсенето на подходяща професионална реализация на родна земя. Калина и Татяна планират и разрастване на дейността си и извън онлайн пространството – чрез организиране на полуформални срещи и събирания между студенти в Германия и Австрия и интересуващи се от следването в двете страни хора.