Вече години наред, освен в кухнята, чесънът се използва и за медицински цели. Често този зеленчук се използва за проблеми свързани с храносмилането, отпадналост, проблеми с дишането.
Научно доказано е, че алицинът представлява изключително силен антибактериален агент, като по своето бактерицидно действие 1 мг алицин отговаря на 15 единици пеницилин. При диабетиците системната употреба на чесън намалява нивото на захар в кръвта и стимулира обмяната на вещества в организма Чесънът предотвратява преждевременните старчески промени – укрепва организма в напреднала възраст.
Освен народната препоръка, днес и лекарите препоръчват консумация на чесън на дневна база.
С чесъна лекарите се борят срещу високо кръвно налягане, сърдечни заболявания, рак на дебелото черво, простатата, белите дробове, стомаха, гърдите и симптоми като диария, подагра, кашлица, хемороиди … Списъкът е дълъг. Смята се, че лекарството е най-добре да се консумира на прзен стомаха. По този начин позволявате на свойствата на чесъна да прихванат всички токсини, които ще приемете с храната и ще ги унищожат. Чесънът е много силен антиоксидант и антибиотик.
През 2004 год. чесънът е избран за подправка на годината от Международната Асоциация на подправките, а специалисти твърдят, че 2-3 скилидки чесън на денонощие са достатъчни, за да осигурим защита на нашия организъм. Чесънът, като уникален източник на младост и дълголетие, се оказва значително по-добра алтернатива от синтетичните медикаменти.
Чесънът, твърдят проучванията, помага при лечението на храносмилането и успокояване на стомаха при стрес. Представяме ви рецепти с чесън, които най-добре отговарят на лечение на отделните заболявания.
1. Бронхит: Смесете 40 грама нарязан чесън с 100 милилитра високоградусов алкохол Поставете в стъклен контейнер, затворете и го оставете да престои пет до шест дни и го прецедете. Пиете по лъжица дневно и ще усетите подобрение.
2. Астма: Добавете 15 до 30 капки екстракт от чесън в чаша топла вода и пийте всеки ден. Няколко скилидки се варят в около 30 мл. прясно мляко, след като изстинат се консумират. Това облекчава симптомите в ранния стадий на астма.
3. Хемороиди: две скилидки чесън се счукват внимателно, така че сокът им да не изтече встрани, след което се прецеждат през марля или тензух. Към отделилия се сок се добавя една кафена лъжичка сол. Сместа се оставя да престои няколко часа в хладилник, след което се нанася върху самите хемороиди. Обработените участъци от тялото се „запечатват” със свинска мас, за да може сокът да подейства. За да доведе процедурата до търсения ефект – премахването на хемороидите, тя трябва да се изпълнява всяка вечер.
Въпреки че чесънът е изключително здравословен, да отбележим, че не е чудотворна хранителни стоки, която лекува всичко. При сериозни заболявания, посетете лекар.