Антонио Гутереш, който от днес е генерален секретар на ООН на мястото на Бан Ки-мун, излезе с призив към световните лидери да положат усилия за спиране на въоръжените конфликти по света, предава БНР.
„В първия ден от новата година ви моля да споделите желанието ми да поставим мира на първо място. Нека през 2017-а всички ние – граждани, правителства, лидери, да направим усилие да преодолеем различията си. Трилиони долари се харчат за за унищожение на социалната и икономическата база, недоверието и страхът могат да тегнат поколения наред“, заяви Гутереш.
Португалецът поема за пет години кормилото на Обединените нации с амбиция да даде нов тласък на световната организация. Той става приемник на южнокорееца Бан Ки-мун, като единодушното му избиране на поста породи големи надежди.
„Напускайки поста, най-много съжалявам за това, че продължава кошмарът в Сирия“, заяви преди освобождаването на поста досегашният генерален секретар Бан Ки-мун.
Белгия официално спира от днес продажбата на бензин А95, съобщават местни медии. Някои от най-големите вериги бензиностанции вече предприеха промяната, без да чакат настъпването на новата година.
На колонките за това гориво вече ще бъде подаван бензин А95 Е10 с 10-процентно съдържание на биоетанол. От 2009 г. в страната се продаваше бензин А95 с до пет процента съдържание на тази добавка от биогориво. Целта на промяната е опазване на природата и намаление на количествата сяра, отделяни при работата на автомобилните двигатели.
От първи януари 2017 г. Малта поема ротационното председателство на Съвета на Европейския съюз, съобщава БГНЕС.
Тъй като Съветът на ЕС няма постоянен председател всяка една от държавите-членки поема поста за период от шест месеца. В рамките на този период министри от правителството на съответната държава председателства и помага в определянето на дневния ред на Съвета във всяка една област, улеснявайки диалога между отделните страни. През последните шест месеца този пост беше заеман от Словакия. Основен фокус на нейното председателство бяха някои ключови области от европейската политика като икономически силна Европа, съвременен единен пазар, устойчиви миграционни и бежански политики и международно ангажирана Европа. След Малта втората половина на 2017 г. на поста ще е Естония. След нея през първите шест месеца на 2018 г. е ред на България. Първоначално островната държава трябваше да поеме поста през втората половина на 2017 г., но заради излизането на Великобритания от ЕС, което беше гласувано на референдум през юни тази година, се наложи изтегляне с шест месеца на всички останали държави. В това число и на България, чието председателство ще бъде през първата половина на 2018 г.
Намаляване на ставката на данък добавена стойност /ДДС/ от 20 процента на 19 процента влиза в сила в Румъния от днес, съобщават румънски медии.
Едновременно с това се премахва суперакцизът върху горивата (7 евроцента на литър гориво) и таксата върху специалните строежи (1 процент от счетоводната стойност на строежа). Очаква се бюджетният ефект от тези три мерки да възлезе на 6,5 милиарда леи (1,43 милиарда евро).
Същевременно за тази година е планирано увеличение на заплатите на служителите в бюджетния сектор средно с 10 процента. Очаква се също минималната заплата, която в момента е 1250 леи (275 евро), да достигне 1450 леи (319 евро).
От днес минималната работна заплата се увеличава с 40 лева, а осигурителната вноска се вдига с един процетен пункт, припомнят от социалното министерство.
Минималното възнаграждение се увеличава от 420 на 460 лева. Линията на бедност, определена за 2017-та година, също е по-висока – 314 лева. Промяна има и в размера на осигуровките, които плащаме за пенсия – вноската се увеличава с 1 процентен пункт, като 0.56 процента ще се поемат от работодателя, а 0.44 процента – от работника. Тази тежест ще се увеличи с още един пункт през 2018-та година. По-високи стават изискванията за излизане в пенсия – възрастта при мъжете се увеличава на 64 години, а за жените става 61 години. Осигурителният стаж също се увеличава с по 2 месеца и за двата пола.
Родителите на децата с увреждания вече ще бъдат подпомагани по нов начин – те ще получават месечна сума, с която да покриват нуждите на детето, включително и да наемат личен асистент. Размерът на сумата ще бъде различен, според степента на увреждане на детето – най-голямата сума от 930 лева ще получават децата с 90 и над 90 процента степен на увреждане, а най-малката сума – 350 лева – ще бъде за децата със степен от 50 до 70 процента.
От днес 1 януари 2017 г. влизат в сила нови акцизни ставки върху цигарите. Очаква се по-евтините цигари да поскъпнат с около 15-20 стотинки, но не веднага, а след изчерпването на количествата със старите бандероли.
Миналата година увеличението на акциза започна да се усеща върху цените на цигарите около май и юни. За разлика от 2016-а година, когато акцизът се формираше по нова формула, за тази беше върната старата, защото се появи „изкривяване на пазара“ (по думите на финансовия министър в оставка Владислав Горанов), съобщава в.Сега.
Увеличаването на акциза върху тютюневите изделия ще продължи догодина, когато трябва да достигнем минималните европейски нива.
Нови, по-солени глоби грозят шофьорите, които карат с превишена скорост. Затягат се и правилата за водачите без застраховка „Гражданска отговорност. Това произтича от промените в закона за движение по пътищата, които влизат в сила на 21 януари 2017 г.
Пътната полиция вече ще има право да прекратява служебно регистрацията на автомобили без застраховка „Гражданска отговорност“. Водач, който бъде хванат да управлява без задължителната полица, е заплашен не само с глоба, но и със затвор до 1 г. След 20 дни полицията ще има право да отнема номерата на колата, ако шофьорът й кара с над 0,5 промила алкохол в кръвта или след употреба на наркотици. В глобите за алкохол ще има разграничение – шофиране с между 0,5 и 0,8 промила ще се наказва с 500 лв., а между 0,8 и 1, 2 промила – с 1000 лв.
От 21 януари двойно ще бъдат увеличени и глобите за превишена скорост. Те ще са между 400 до 600 лв. в зависимост от това колко километра е превишението и дали е в или извън населено място.