Да стреляш с гранатомет е точно толкова опасно, колкото и да си негова мишена. Оръжието е много мощно и може буквално да заличи всичко в радиус от 50 метра. Основното му преимущество е, че попаднат ли на мушката му бронираните коли са все едно направени от картон.
Макар повечето модерни танкове да са защитени от подобни оръжия гранатометите се използват масово срещу леко бронирани или небронирани автомобили, срещу авиация, сгради и бункери.
Най-широко разпространеният РПГ в света е съветският „РПГ-7“, разработен след Втората световна война. Той е отговор на американската базука и германския Panzerfaust.
РПГ се състои от две главни части – ракетомет и ракета с бойна глава. Ракетометът е куха тръба, през която се изстрелва ракетата.
Тя изгаря изцяло вътре в тръбата и не отделя нагорещени газове, опасни за оператора.Затова пък зоната за опасност зад РПГ-то е около 20 метра и ако оръжието не е почиствано редовно може да се забие в окото на стрелеца.
РПГ действа в обхват около 100 метра със средна точност. Най-акуратни са изстрелите на радиус от 50 метра. Балистичните експерти обаче твърдят, че в опитни ръце РПГ-то може да бъде с обхват над 150 до 300 метра.
Заради неточността на РПГ, стрелецът трябва да бъде близо до целта, увеличавайки шанса да бъде забелязан и заловен, ранен или убит.
Когато се използва срещу хора, ракетата може да бъде насочена към твърда повърхност, за да се взриви.
Различни модели на РПГ се използват в над 90 страни по света, предимно от терористични и военни групировки.
Цената му на черния пазар е нараснала двойно, като оръжието може да се намери за около 1500 евро. Лиценз за производството на гранатомета имат само 9 страни в света.