Нима има по-красив и уютен семеен празник от Коледа, когато цялото семейство се събира около трапезата в прекрасно настроение и се наслаждава на мига?! Това е ден, който е зареден с много положителни емоции навсякъде по света, независимо че всяко едно кътче има своите различни начини да посрещне дядо Коледа. Да направим бърза разходка по света, за да видим къде как празнуват:
Австрия – тук всички градове са декорирани с невероятна коледна украса и най-разноцветни светлини. Типичен за австрийците е и прочутият традиционен коледен базар, на който семействата могат да се почерпят с пунш и всякакви лакомства, да закупят различни сувенири. На 24 и 25 декември те се събират около елхата, за да изпеят заедно коледните песни. Улиците са изпълнени с музикален фон, независимо дали говорим за класика или друг тип, а трапезата изисква шаран или друга риба, картофена салата, супа от броколи и ябълки с карамел. Освен дядо Коледа пък, местните почитат и Свети Николас, за който се счита, че всъщност е далечен негов пра-роднина.
Белгия – и тук Свети Николас, който носи сладкиши и бонбони на послушните деца, се счита за един от типичните за Коледа образи. Също както в Германия, малчуганите още рано-рано разбират дали ще бъдат зарадвани с подарък (първите дарове идват още на 6 декември, когато се почита Св. Николас). За френскоговорящите, пък „добрият старец“ е Pere Noel, който по принцип идва за празника и във Франция. Той носи бонбони, шоколадови вкусотии, а за тези, които не са слушали, носи само пръчка. Основните подаръци обаче се пазят за самия празник – 25 декември, като се оставят директно под елхата.
Франция – за разлика от много други страни, Per Noel не е облечен в червена роба, а е целият в бяло и носи широкопола шапка. Счита се, че обича много топлото и затова подаръците за послушните деца оставя край камината в детски ботуш. Любопитно е, че тук елхата не е особено популярна и на нейно място се приготвя специален сладкиш във формата на дръвче. Иначе на трапезата, която се слага след полунощ, се слагат пуйка или патица с кестени, шунка, пастети, плодове и други лакомства. Традиция е и възстановката на Рождество Христово с кукли.
Великобритания – един от най-забавните моменти за Коледа тук е свързан с обичая Mummering, датиращ още от средновековието. Затова по това време е задължителна играта, в която всеки слага маска и се преструва на някой друг (особено в училищата). Иначе и на Острова дядо Коледа (или по-скоро Санта Клаус, а някъде се среща и като Father Christmas) носи червено наметало и оставя даровете през нощта на Бъдни вечер срещу Коледа. Особено популярен в Англия е т. н. Boxing Day (денят след Коледа). В него децата минават през членовете на семейството и гостите и събират парички в специални касички. Трапезата пък включва патица, пуйка, бекон или наденички, зеленчуци и пудинг.
Германия – както вече споменахме, празниците тук започват далеч преди самата Коледа, още в началото на месеца, когато се украсява домът и се приготвя известният коледен щолен. Както можем да предположим, известните с дисциплината си немци изпипват всичко до последния детайл. Преди 25 декември, децата пишат писма до Добрия старец с молба за определени подаръци. Малко преди Рождество пък, по някои къщи ходят русокоси момичета, които са наричани „Детето на Христос“ и пеейки коледни песни, носят подаръци и добри вести за домакините. Те се считат за предвестник на празника.
Испания – на Иберийския полуостров коледните празненства са на особена почит и често дори продължават цялата нощ от Бъдни вечер (Nochebuena) до Коледа (Navidad). Улиците са изпълнени с хора, които пеят, танцуват, топлят се с греяно вино, въобще атмосферата е изпълнена с много настроение и усмивки. Типичен за областта е т. н. „танц“ – Jota, който се изпълнява под съпровод на китара и кастанети. Популярен образ тук е този на Тримата мъдреци, за които се счита, че носят подаръци още на 6 декември. В домовете пък има множество фигури на Дева Мария, Исус, Йосиф, прави се възстановка на Рождество, а любопитно е, че в тези дни на почит е и… кравата, за която се счита, че е топлила малкия Исус, когато се е родил.
Русия – по време на комунизма, Коледа никога не е била особено популярен празник и затова тук все още властва обичаят да се отбелязва по-скоро настъпването на Нова година. Все пак богато украсената елха е на почит, макар и не толкова масово. В някои райони се пеят коледни песни. Вместо дядо Коледа, тук водещият образ е дядо Мраз, а друга любопитна за празника фигура е тази на добрата баба Бабушка, която също носи подаръци на добрите деца.
САЩ – Зад Океана, също както и в Канада, даровете носи популярният „Санта Клаус“. Счита се, че той е роден още през 1860 г. и пристига с шейна, теглена от елени, пуши лула и е облечен в пищен червен костюм. Като цяло, поради твърде голямото разнообразие от националности, в различните места спазват различни традиции. Някъде украсата на елхата изобразява сцени от Рождеството, други пък обикалят по къщите с Коледна звезда. В столицата Вашингтон особено популярно е огромното коледно дърво, чиито светлини се включват от самия президент на САЩ. Традиционната трапеза включва печена пуйка, пай, коледен пудинг, както и кошници със сушени плодове. На самия празник обичаят е да се разменят подаръци между членовете на семейството.
Бразилия – в католическа Бразилия, Коледа е изключително популярна. Градовете са изпълнени със светлина, настроение, във всички църкви има празнична литургия и пресъздаване на раждането на Исус. Традициите повеляват на празничната трапеза да се сложат пълнена пуйка с плодове, ядки, зеленчуци, шунка, ориз, сладкиши с захар или мед и канела. На самата Коледа, точно в полунощ на Бъдни вечер се изгасят всички светлини в дома, като се оставят само лампичките на елхата. На сутринта пък местните ходят на църковна служба. И най-любопитното – празникът продължава чак до 6 януари.
Австралия – невероятно, но факт. Тук дядо Коледа идва със сърф (често дори по бански) – нещо, което е логично, като се има предвид, че заради високите температури празникът минава без сняг. По тази причина в домовете се използва изкуствен такъв. Традиционно, Коледа изисква украсена елха, макар че повечето украшения са цветя, а семейството си разменя поздравителни картички. На трапезата се слага пуйка, пълнено пиле, трюфели, плодова пита и прочутият сливов пудинг, като обикновено вечерята е на двора. inlife.bg