Как оргазмът може да притъпява болката

| от |

Професорът по психология в университетът Rutger Бари Комисарък държи на бюрото си рамкирана снимка на мозъчната активност при жените по време на оргазъм. Прилича на залез слънце, като всяка голяма област от мозъка се запалва в пиковият момент.


1

Той е първият, които го заснема като изображение и в последните няколко години използва резултатите от изследванията си за да подобри живота на жените.

Всичко започва с хормони и гълъби. През 1950 Комисарък, тогава поведенчески невролог изследва “невидимите сили, които действат от разстояние”. Той пробива микроскопични дупки в черепите на гълъби, след което им имплантира хормони в мозъка. Тогава той изследвал как производството на хормони стимулира поведението, и съответно как поведението стимулира производството на хормони. С това той става известен, след което провежда редица сексуални и поведенчески изследвания, с които разкрива важни факти за жените, удоволствието и болката.

След години започва да прави експерименти с плъхове с помощта на Джеймс Олдс, невролог, които открива “центровете на удоволствието” на мозъка. Той кани Комисарък в университета в Мичиган за да видят дали е възможно да се свърже активността на единични неврони с поведението на плъховете. Те опитват различни неща – да дават на субекта шоколад, мляко и вода; да ги щипят по крайниците и измерват мозъчната им активност.

“Тъй като при предишните ми опити видях, че вагиналната стимулация дава най-добри резултати решихме да пробваме и с плъховете”, споделя психологът.

Оказва се, че плъхът не усеща ущипването на крайниците си ако се стимулират точно по този начин, което повдига множество въпроси. Това състояние на парализа ли е? Дали наистина плъхът не усеща болка? Той не може да попита плъховете, но подобен експеримент с жени би му предоставил отговорите на тези въпроси.

С помощта на д-р Бевърли Уипъл, с които се запознават на семинар за човешката сексуалност през 80-те те започват тестове с жени. При първото им изследване се оказва, че при вагинална стимулация прага на болката на жените се увеличава двойно.

В следващото им проучване изследват болката при раждане. Оказва се, че жените отчитат значително намаление на болката след като бебето започне да се появява през канала за раждане, свързан с G-точката. Те предполагат че без този феномен, раждането би било много по-болезнено.

По-късно изследват твърдението, че жените с увреждания на гръбначният стълб не могат никога повече да са способни на сексуално удоволствие. Оказва се, че при всякакви нива на наранявания на гръбначният стълб жените задържат чуствителността си във влагалището и маточната шийка.

При изследванията им жените са помолени да се самостимулират, докато към главата им е закачена апаратура за регистриране на мозъчната активност. Оказва се, че жените с парализа са напълно способни да изпитат оргазъм.

Според психологът, “След десетилетия изследвания успяхме да разберем базовата връзка между мозъка и половата система. Сега можем да се фокусираме върху това да разберем синдромите на гениталните патологии”.

Към днешна дата в лабораторията на Комисарък продължават тестовете с мъже и жени.

“Когато уставим връзката между мозъка и половата система ще можем да разберем защо се случват някой проблеми – например защо някои хора не са способни да получат орагазъм, къде е блокирала системата. Надявам се след време да можем да ги излекуваме.”

 
 
Коментарите са изключени за Как оргазмът може да притъпява болката