Как да почиваме по-евтино

| от chronicle.bg |

В последните няколко години станаха модерни сайтовете, които предлагат почивки с отстъпки. Много хора с право се питат дали тези промоции са нещо повече от маркетингов трик.

В тази статия ви предлагаме правила, които, ако последвате, можете да получите наистина голяма, реална отстъпка. Това е съкратен наръчник със съвети от лидерите в сферата на преговорите, които на практика ще ви спестят пари.

Преговаряйте при по-дълги почивки

Така ще спестите най-много пари, а и хотелиерът ще ви даде възможно най-голяма отстъпка. Не си губете времето в дълги преговори за кратки уикенд почивки. Възможно е да получите някаква отстъпка, но тя няма да е голяма и едва ли ще си заслужава усилията. Ако си договорите добра отстъпка за 10 дневна почивка, можете да спестите над 500 лева.

Почивайте през делнични дни

Много често хотелите имат много свободни стаи през делничните дни и са готови да дадат добра отстъпка, за да ги запълнят, ако тя им бъде поискана по подходящ начин. Обяснете, че избирате да почивате през делнични дни заради ограничения си бюджет и се нуждаете от голяма отстъпка.

Можете да започнете почивката в неделя, и да я приключите в четвъртък. Това са 5 дни, за които е възможно да получите над 40% реална отстъпка. Друг вариант е да почивате 12 дни, като отново започнете в неделя и приключите в четвъртък, но по-следващия четвъртък. По този начин от тези 12 дни има само една събота и една неделя и хотелиерът не губи много, ако ви направи голямо намаление.

Почивните дни преди и след почивката използвайте, за да се приготвите спокойно, да свършите дълго отлагани лични и семейни задължения, както и за да преминете плавно от отпуск към работа. Ще се учудите колко спокойно и приятно се чувствате когато не бързате нито при заминаването нито при отпътуването.

Изберете правилния момент

За лятна почивка изберете месец юни или началото на юли, защото тогава летните хотели имат повече свободни стаи. Месец юни е особено приятен за изгодна почивка, защото повечето стаи в хотелите са празни, а времето е приятно, слънчево, но все още не прекалено горещо.

За ски почивка изберете края на декември или месец март. Често зимните хотели са свободни през седмицата дори и в най-силния сезон (януари и февруари), така че не се колебайте да преговаряте и за тези месеци.

Договорете се за бюджет за допълнителни услуги

Можете да се договорите, че почивката ви ще струва 700 лева, но ще включва безплатна храна и напитки в ресторанта на хотела на стойност 200 лева. Така хотелиерът ще е доволен, защото ще е сигурен, че вие ще се храните при него през значителна част от вашия престой. Такава договорка може да се направи и за другите услуги, които се предлагат – СПА център, наем на ATV-та и т.н.

лято, почивка

Преговаряйте с няколко хотела наведнъж

Изберете си най-малко 3 хотела, с които да започнете преговори. Ако някой от тях не ви отговаря, не проявява интерес или не ви даде задоволителна оферта веднага започнете преговори с нов обект. Защо? Когато имате избор вие имате сила в преговорите. Тази сила се проявява във вашето самочувствие, понеже знаете, че не зависите от една единствена възможност. След като вече сте получили предложение за едни условия с един от хотелите можете да поискате по-добри условия от другите, без да се притеснявате, че може да бъдете отхвърлени.

Направете така, че всеки от хотелиерите, с когото преговаряте, да усети, че има и други хотели, с които също преговаряте. Така той ще е мотивиран да ви даде възможно най-добри условия, за да предпочетете него пред другите.

Като избирате хотелите, с които ще преговаряте, имайте предвид, че в малките и средни по големина обекти е по-вероятно да ви дадат отстпъка лесно, защото вашето предложение ще стигне до собственика. Големите хотелски комплекси често работят със строго установени ценови листи. Нека това не ви спира да опитате, ако предпочитате по-голям комплекс, защото няма какво да загубите ако опитате да преговаряте. Напротив, дори да не успеете да постигнете договорка, вие ще спечелите безценен жизнен опит.

Вие посочете цената още в началото на преговорите

Напишете на хотела какъв бюджет имате, като нека той да е поне 10% по-нисък от това, което очаквате да получите като цена. Защо? Първо, защото има шанс да получите това, което поискате. Второ, защото така ще дадете на хотелиера психологическото задоволство да промени цената в своя полза и така да остане с впечатление, че е „спечелил“ в преговорите. Така имате много по-голям шанс да получите това, което искате, отколкото ако посочите вашата крайна цена и държите на нея. Накрая на преговорите само вие ще знаете, че всъщност и вие сте спечелили, защото сте постигнали това, което сте искали от самото начало.

Очаквайте реакция от рода на „абсурд“, „няма как да стане“ и т.н. Това са нормални похвати, които другите използват в преговорите, за да ви накарат да приемете по-висока цена. Не им се връзвайте. Просто кажете на отсрещната страна да ви даде най-добрата възможна цена и че вие ще я обмислите. След като получите оферта не се залъгвайте, че това е най-доброто, което можете да получите. Продължете преговорите и с други партньори и направете нови предложения за цени. Обосновете ги с това, че на други места ви предлагат такава цена, поискайте по-добра от този, с когото преговаряте.

Първо напишете мейл, после позвънете по телефон

Пишете мейл, за да заявите интереса си официално и да посочите черно на бяло условията, които търсите и причините за това. Един добре оформен мейл ще внуши на хотелиера, че имате сериозен интерес към обекта му и че знаете точно какво търсите. Освен това можете да сте сигурни, че съобщението ви ще достигне точно както е написано до човека, който взима решенията. Важно е да не се получат обърквания при предаването на устна информация.

След изпращане на мейла, дайте на хотелиера половин-един час, след което се обадете по телефон, за да съобщите, че проявявате интерес да почивате при тях и че сте изпратили запитване по мейл. Попитайте за срок, в който да очаквате отговор. Телефонният разговор е важен, защото показва по различен начин, че вашето запитване е сериозно.

От тук нататък не прибързвайте и не показвайте нетърпение. Може да напомняте на хотелиера, че трябва да ви прати информация, но само ако се забави с отговора си над 24 часа. В противен случай, поведението ви ще се изтълкува като твърде голям интерес точно към този обект и съответно няма да получите най-добрата възможна отстъпка.

Хотели, с които да преговаряте, можете да изберете от интернет. Има няколко добри каталога (един от най-препоръчваните е pochivka.bg), които предлагат изчерпателна информация за обектите, наред с техните телефони и уебсайтове. След като се договорите, задължително изискайте потвърждение по мейл относно всичко, за което сте се договорили. Напишете писмото и поискайте от хотелиера да ви потвърди с мейл, че това е договорката. Едва след това платете капаро.

175161300

Ако ви е неудобно да преговаряте лично

Нормално е да изпитвате неудобство при преговори, особено по телефон. Ако се чувствате така, помолете ваш близък да проведе разговора, като следва вашите инструкции. По този начин вие разпределяте напрежението върху двама души и се получава психологически ефект, при който на вас ще ви е лесно, защото взимате решенията, но не преговаряте, а на вашият близък ще му е лесно, защото преговаря, но по инструкции и не взима решенията. Хората са много по-склонни да изпълнят нещо трудно и неприятно, ако то им е наредено от друг човек, отколкото ако сами са взели решението. Използвайте това във ваша полза.

Ако смятате, че ще се справите по-добре писмено, защото имате повече време за мислене, не се колебайте да ползвате мейл за всички стадии на преговорите, освен телефонния разговор след първоначалния мейл. Имайте предвид, че всяко нещо, което се напише се възприема с по-голяма тежест от казаното по телефон, така че дори ако преговаряте главно по телефон използвайте е-поща, за да наблегнете на важните неща – не само да кажете, но и да напишете вашите предложения и изисквания, както и да дадете информация за други оферти, които сте получили.

Получете предимство от това, че не взимате решението сам

Дори да решавате сам, нека това не става ясно. В преговорите силата е на страната, която не може самостоятелно да вземе решение. Ако ви притискат да решите обяснете, че вашият партньор или вашите приятели трябва да одобрят. По този начин вие винаги ще имате време да помислите, да разгледате другите си предложения и ако решите да преговаряте допълнително.

Не се съгласявайте с нищо до последния момент

Така запазвате възможност да продължите преговорите, за да получите по-добри условия. Използвайте за целта техниката, при която решението е на друг. Ще се учудите колко допълнителни неща можете да изкопчите, ако продължите да преговаряте с всеки от избраните хотелиери, след като получите техните първоначални оферти.

След преговорите похвалете другата страна

Кажете им, че са преговаряли добре и са успели да ви убедят да почивате при тях, въпреки че сте имали и по-изгодни предложения.

В никакъв случай не показвайте, че сте доволен от резултата, не издавайте как сте го постигнали, не описвайте пред другата страна методите си. Ако го направите, ще накарате вашия партньор в преговорите да се чувства зле и той може да реши да ви го върне, като се откаже от сделката или като направи престоя ви неприятен.

 
 
Коментарите са изключени за Как да почиваме по-евтино