Извънклетъчни ДНК спомагат и за развитието на рака, и за борбата с него

| от |

4687867210_e09a1f2f3c_bФрагменти от разрушена ДНК, които заедно с кръвопотока се разнасят по целия организъм, могат осезаемо да ускорят развиването на тумори.

До такъв извод стигнаха московски лекари и биолози. Изследването им ще помогне да се намери начин за обезвреждане на опасните „бродещи” носители на наследствеността, а това е съществен принос в борбата с рака.

Когато клетката загива, молекули на нейното ДНК под въздействието на ферменти се разлагат на малки фрагменти. Тези частички на носителите на наследствеността попадат в кръвопотока, а значи, че могат да бъдат пренесени във всяка една точка на тялото. Клетките на туморите често образуват подобни „бродещи” ДНК и с това подтикват новите образувания, установиха московски учени.

Химиотерапията, като правило, се прилага, за да предизвика в раковите клетки окислителен стрес и с това да ги унищожи. Но туморите често се съпротивляват на действието на химиотерапията. Раковите клетки са способни на това, в това число и благодарение на „бродещите” ДНК. Московските учени са изследвали как извънклетъчната ДНК влияе върху клетките на рака на гърдата. Подобна работа се извършва за първи път върху раковите клетки.

Изяснило се, че ако раковата клетъчна култура се намира в контакт с окислена ДНК в продължение например на един час, то в тази култура се появяват множество клетки с нестабилен геном. С времето такива „нестабилни” клетки загиват, което при борбата с рака е необходимо на организма.

Но ако върху раковата клетъчна култура „бродещата” ДНК е въздействала дълго време, да речем едно денонощие, тогава раковите клетки вместо смърт са започвали ускорено да се делят.

Оказва се, че с времето ракът може да се адаптира към вредното за него въздействие. А това може да промени стратегията на лечение на редица тежки заболявания, подчертава изследовател. Заедно с това е важно да се разбере какво именно във извънклетъчната ДНК така силно въздейства върху клетките. Тъкмо тази тема разработват сега учени от московски научни центрове. Изследователският проект предполага създаване на начини за обезвреждане на „бродещите” молекули на наследствеността, пише Гласът на Русия.

 
 
Коментарите са изключени за Извънклетъчни ДНК спомагат и за развитието на рака, и за борбата с него