Анн Макосински е била само на 16 години, когато изобретила много просто LED фенерче, което свети с помощта на топлина от човешкото тяло.
Сега, две години по-късно се опитва да промени света. Вдъхновението за фенерчето, младата канадка е получила от приятелка от Филипините, която и се оплакала, че няма електричество в дома си и не може да пише домашните и заради това изостава в училище.
Заради филипинската си дружка, Анн започнала да експериментира с елемент на Пелтие представлява плочка, съдържаща голям брой (обикновено 127 или повече) термодвойки. При подаване на електрически ток към изводите на елемента на Пелтие едната страна на плочката се охлажда, а срещуположната се нагрява.
В случай, че се нагрее от едната страна и се охлади от другата принудително, елементът на Пелтие започва да генерира електричество, явявайки се термогенератор, известен още като елемент на Зеебек. С други думи термодинамичните модул, който може да произведе електричество, ако едната страна на елемента е студена, а другата топла. След месеци труд, Анн печели второ място на училищния панаир.
Един от учителите й я убеждава да представи своето изобретение на един от научните панаири на Google. Анн печели първа награда и стипендия от 25 хиляди долара. Целият свят научи за нейното изобретение по време на представянето си на конференцията на TEDX и след гостуването си в популярното „The Tonight Show“.
Нейното джобно фенерче все още не е готов за масово производство, защото първо ще трябва да се увеличи интензивността на светлината, която лампата в момента произвежда. Но това е само технически въпрос, който бързо ще бъде решен.
Според данни на Световната банка, повече от един милиард души живеят в свят без електричество. Стотици милиони са деца и студенти, които имат нужда от електричество, за да си напишат домашното, а техните родители нямат пари за нова батерия за фенера си. Изобретението на тинейджърката Анн Макосински би могло да промени завинаги живота им.