Избори! За да не се разпаднe Украйна!

| от |

Моментът не е подходящ за избори, но решението на украинския президент е навременно и последователно. Ако страната иска да тръгне напред, тя непременно трябва да избере нов парламент, пише в коментара си Бернд Йохан от Дойче веле.

Какво натоварване може да понесе една държава преди да се разпадне? В сегашна Украйна отсъстват почти всички елементи, които са характерни за една функционираща държава. Вътрешнополитически страната е дълбоко разединена, отвън я грози военна заплаха. Първо Русия анексира Крим, а сега съществува опасност от ново нарушение на териториалната цялост, след като радикални групи, подкрепяни от Русия, разпалиха военни действия в Източната част на страната. Украйна оказва съпротива и има право да се отбранява. Боевете обаче имат опасния потенциал окончателно да разкъсат страната.

В подобна обстановка е предвидено да се проведат нови парламентарни избори, а бъдещият парламент да избере нов кабинет. На пръв поглед решението на президента Порошенко изглежда твърде рисковано. Първоначално и самият президент сякаш прояви известно колебание, защото му е добре известно, че провеждането на избори в подобна взривоопасна обстановка е твърде трудно начинание. В контекста на демократичните и икономически реформи, маркиращи пътя на Украйна към Европа, решението му обаче е оправдано и последователно.

Парламентът саботира реформите

Преди около месец правителството на Арсений Яценюк се разпадна, защото нямаше почти никаква подкрепа от страна на парламента, нито пък можеше да се опре на стабилна коалиция. То беше създадено по спешност след свалянето на авторитарния режим на Виктор Янукович през февруари 2014, когато страната се нуждаеше от временно управление, за да не затъне в хаос. Премиерът Яценюк и неговия кабинет общо взето се справиха с тази задача. Голямата пречка обаче си остана в лицето на стария парламент. Още след смяната на властта стана ясно, че има нужда от нови избори. През май Петро Порошенко беше избран за президент на страната с убедително мнозинство. В парламента обаче продължаваха да си седят старите народни избраници – хора, които имат и лична вина за задълбочаването на кризата в Украйна. Редица важни реформи и закони остават и досега блокирани от антидемократични и корумпирани политици.

Има нужда от ново начало

Още през юли Арсений Яценюк подаде оставка в знак на протест срещу протакането на важни реформаторски закони. Това беше и своеобразен вик за помощ. Последвалите оставки на министъра на икономиката и на пълномощника на кабинета за борба срещу корупцията показаха, че има спешна нужда от действия. Затова решението на Порошенко да назначи провеждането на нови парламентарни избори на 26 октомври е правилно и наложително. Украйна има нужда от действащ и демократично избран парламент.

Неясно остава обаче как ще се проведат парламентарните избори в Източна Украйна, където се водят военни действия. На всичкото отгоре Киев не контролира този регион изцяло, а има нужда и от промени в изборното законодателство. На фона на тези трудности е твърде съмнително, дали новите избори действително ще подсилят реформаторския лагер в Украйна.

Страната обаче няма друга алтернатива. Тя трябва да продължи по своя труден път, докато не излезе начисто. А това ново начало може да стане факт само с подкрепата на хората в страната. Затова е важно какво ще кажат сега избирателите – включително и поради опасността от разпадане на Украйна.

 
 
Коментарите са изключени за Избори! За да не се разпаднe Украйна!