Индийската организация за космически изследвания ISRO след няколко години може да осъществи още един полет на космически апарат до планетата Марс, съобщи индийският в. „Индиън експрес“, цитиран от РИА „Новости“.
Според директора на националния космически център VSSC вторият космически полет в историята на Индия ще се състои, ако през 2016 година е готова индийската ракета-носител GSLV.
„Проектът още не е одобрен. Но ние планираме втора мисия до Марс с по-мощна ракета-носител след 2 години. Дотогава ракетата-носител GSLV ще е готова, както и версията й Mk.3“ – заяви шефът на индийския космически център, отбелязвайки, че ключов фактор за втората мисия ще са получените данни от космическия апарат „Мангалиан“, който напусна орбитата на Земята на 1 декември и пое по траектория към Марс.
Втората мисия до Червената планета, за разлика от първата, ще предвижда кацане на сонда на Марс. Космическият апарат „Мангалиан“ беше изстрелян на 5 ноември. Основната цел на полета е да бъдат тествани космическите възможности на страната за междупланетни мисии. Космическият апарат ще събере също научна информация за атмосферата и повърхността на планетата, предаде Би Би Си.
Индийският орбитиращ апарат с тегло 1350 кг ще търси метан в атмосферата на Марс и ще изучава повърхностните характеристики и минералната структура на Червената планета. Апаратът първоначално беше изведен на околоземна орбита, а след редица маневри този месец се отправи към Марс. Изминавайки около 700 милиона километра той трябва да достигне планетата през септември 2014 г., след което да се позиционира около нея.
„Мангалиан“ ще се присъедини към двата орбитиращи апарата на Националното управление за аеронавтика и космически изследвания (НАСА), двата марсохода на НАСА и спътника на Европейската космическа агенция, които вече изследват Марс.