Производственият сектор в Русия започна годината с най-значителния си спад от световната финансовата криза през 2009-а година насам, става ясно от стойността на индекса на производствената активност (PMI), изготвян от HSBC.
Индексът е спаднал до 47.6 пункта през януари от 48.9 пункта през декември, оставайки под границата от 50 пункта, която е индикатор дали производствената активност се подобрява или влошава.
Знаците за свиване на бизнес активност стават все по-видими, коментира Александър Морозов, главен икономист на HSBC в Москва.
Проучването показва, че продукцията отново се връща към нивата си, отчитащи тенденция на забавяне, докато инфлацията се ускорява с оглед на понижението на покупателната сила на руската валута спрямо основните валути.
Руската икономика е изправена пред нарастваща инфлация и спад на потребителското търсене, коментира Морозов.
Това е сигнал към централните банкери да бъдат по-внимателни с курса на водената от тях парична политика и въздържане от монетарни стимули под формата на количествени улеснения.
Централната банка на Русия изненада финансовите пазари в петък, като неочаквано понижи основния лихвен процент до 15%.
Ретроспективно, по-рано през януари Руската централна банка пристъпи към извънредно повишение на основната лихва от 10,5% до 17% с цел възпрепятстване на продължаващия срив на рублата.
Въпреки това този ход на намеса от страна на централната банка не доведе до очакваните резултати относно покупателната сила на руската валута. Рублата е загубила почти 20% от стойността си спрямо долара до този момент през настоящата година.