„Груевски, отивай си“, това скандираха участниците в поредния протест в центъра на Скопие.
Той започна в 18 часа, както всеки път през последните дни.
По-рано днес Зоран Заев заяви, че най-голямата опозиционна партия ще се върне в парламента само след оставката на Груевски. „Само с неговото напускане нещата могат да се върнат в нормално русло“, заяви Зоран Заев пред журналисти.
Междувременно премиерът Никола Груевски прие да се срещне утре с водещите политически лидери в страната. Освен Груевски като ръководител на ВМРО-ДПМНЕ в срещата ще участват още и лидерите на Социалдемократическия съюз Зоран Заев, на Демократическия съюз за интеграция Али Ахмети и на Демократическата партия на албанците Мендух Тачи.
Под силния обществен натиск Груевски се раздели по-рано днес с най-доверените си лица в правителството – вътрешния министър Гордана Янкуловска и шефа на спецслужбите и негов братовчед Сашо Миялков. За поста вътрешен министър премиерът предложи Митко Чавков, който в момента изпълнява длъжността директор на Агенцията по обществена сигурност.
Ген. Митевски, бивш ръководител на службите за сигурност в Македония, посочи, че лице, което работи в правоохранителните органи няма право по закон да бъде издигано за ръководител на вътрешното ведомство. Такова лице трябва да не е работило в структурите на МВР най-малко три години, за да може да кандидатства за този отговорен пост. В случая с това си предложение Никола Груевски погазва законите в страната, категоричен е Митевски.
Според бившия ръководител на службите в Македония, действията на премиера с оставките на Гордана Янкуловска и Сашо Миялков преследват една единствена цел, да задоволят исканията на протестиращите, както и на международните представители.
„С този частичен ремонт на кабинета наблюдаваме опит на Груевски да се спаси като премиер. Това едва ли ще е възможно в създалата се ситуация. Гражданите едва ли ще му повярват и това ще се види на масовия митинг, който е насрочен за 17 май пред правителството“, каза ген. Митевски.
Повече от три месеца Македония се намира в тежка политическа криза, след като на обществото станаха известни методите на управление на премиера Никола Груевски и неговата клика. Миналия вторник, 5 май, македонските граждани научиха подробности за убийството на младежа Мартин Нешковски, което е било покрито от управляващата партия ВМРО-ДПМНЕ и нейните министри. Това изкара хиляди недоволни граждани по улиците на Скопие. Протестите много бързо обхванаха и други градове на страната – Битоля, Струмица, Щип и др.
Ситуацията се нажежи от инцидента в Куманово, където в събота група от въоръжени лица започна престрелка. Загинаха 8 полицаи и няколко цивилни граждани, десетки са ранени. Въпреки опитите на Никола Груевски да представи случилото се като терористичен акт и отново да разиграе етническата карта, както македонските, така и албанските граждани са убедени, че става дума за опит на властта да отклони вниманието от грандиозните протести срещу злоупотребите на правителството.
Обстановката в Куманово вече е спокойна, жителите на града се върнаха към нормалния си ритъм на живот. Но протестите в Македония не стихват и все повече градове се включват към тях.
През последните дни и посланиците на водещите държави в Европа открито изразиха недоволството от отказа на кабинета на Груевски да започне прозрачно разследване за всички обвинения срещу висшите държавни функционери в Република Македония. /БГНЕС