Около коледните подаръци цари пълна лудост. Всеки иска да избере най-хубавото за любимите си хора и понякога се оказва, че скъп часовник не може да донесе радостта от направена в обедната почивка ваза от крушка на лампа. к.
Понякога, когато не успеем да подарим „правилния“ подарък, се чудим как да компенсираме – „ако не хареса този скъп парфюм, може да й хареса това малко бижу“. Това обаче е грешка. По-добре е да вземете един, добре обмислен подарък. Ето защо.
Ефектът на средната стойност
Прекарвате цяла година, за да изплетете красив пуловер на майка си. Опаковате го в кутия. Представяте си физиономията й, когато отвори кутията и види подаръка, за създаването на който сте вложили толкова труд – специално за нея. Сега си представете как вместо това й подарявате нещо скучно – чифт сиви чорапи например. Ако й подарите двете едновременно, в спомена й за този момент те ще са свързани, т.е. радостта от пуловера ще бъде вгорчена леко от досадата при получаването на чорапите. Именно заради ефекта на осредняването.
Парадоксът на избора
Бари Шварц е социален психолог, автор на книгата „Парадокс на избора“. Повечето читатели запомнят от книгата описанието му на това как се купува мармалад от магазин. Основната идея е, че ако имате опцията да изберете между 33 бурканчета сладко, по-вероятно е да не купите нито едно, отколкото ако имате само три варианта. Изводът е, че ако имаме твърде голям избор, се чувстваме затруднени и в крайна сметка биваме парализирани. Една от причините е, че този избор драматично повишава очакванията ни. Затова и не купуваме мармалада. Понеже имаме толкова много възможности, решаваме, че е възможно да купим перфектното сладко и няма да сме доволни от нищо по-малко от това. Колкото по-високи са очакванията ни, толкова по-голям е рискът да останем разочаровани. Този риск ни пречи да правим каквито и да е избори.
Сега приложете това към подаръците под елхата. Искате наистина да зарадвате половинката си, затова оставяте под елхата 6 подаръка. Това несъзнателно прави очакванията й по-високи. Затова, когато вади подаръците един след друг, любимият ви човек няма да приеме един от тях за абсолютно, категорично перфектния подарък. Това би било дори леко разочароващо. Значително повече, отколкото, ако човекът получи един, но умно избран подарък.
Лошата страна на прекомерната щедрост
Да бъдещ щедър е нещо хубаво. Хората се чувстват много щастливи, когато дават подаръци. Всъщност щедрите хора са по-щастливи, по-здрави и имат по-добър брак от онези, които са по-стиснати.
Както всичко хубаво в живота, с това също има как да прекалите. Ако усетите, че често подарявате по-големи, по-скъпи подаръци, отколкото получавате, ефектът ще бъде обратен на онова, което очаквате.
Различни изследвания показват, че хората еднакво много не харесват егоисти и хора, които дават прекалено много. Това е, защото всеки се чувства зле, когато осмисли неравнопоставеността между своя подарък и получения. Изводът е ясен – дори и желанието ви да зарадвате другия със скъп подарък, най-добрият начин да го направите щастлив е, да му дадете нещо, избрано с внимание, но на разумна цена.