Гръцката лудост

| от |

По BBC

Директорът на най-голямата гръцка банка заяви, че ще е лудост, ако Гърция и Европейския съюз не се споразумеят на извънредните разговори в понеделник. Гръцкият премиер Алексис Ципрас ще се срещне с лидерите на 18-те държави в еврозоната в Брюксел, за да обсъдят за пореден път изхода от дълговата криза.

Лука Кацели, изпълнителният директор на Гръцката държавна банка, заяви пред BBC, че огромна заплаха виси над финансовите институции със страшна сила, а парите изтичат от банковите гишета.

Ако в момента ситуацията е сериозна, то липсата на консенсус ще доведе до още по-сурови условия в страната.

Забележката на банковия експерт идва като коментар след актуалното предложението на Ципрас за сделка, направено по време на конферентен разговор с немския канцлер Ангела Меркел, френския президент Франсоа Оланд и председателя на Европарламента Жан-Клод Юнкер.

„Министър-председателят представи пред тримата лидери предложение за съвместно споразумение, което ще даде възможност да овладеем положението и да не отлагаме повече решението на проблема, коментираха от кабинета на Ципрас.

Липса на решителност

Предложението на Ципрас идва на фона на безуспешните опити на Гърция да се справи с невъзможността да изплаща заема си към Международния валутен фонд на стойност 1,1 милиарда евро. Гърция трябваше да извърши плащане в края на юни или да нанесе сериозен удар върху еврото и ЕС като цяло.

Европейската комисия, Международният валутен фонд и Европейската централна банка отказват да развържат кесията, ако Гърция не се съгласи на икономически реформи, които преди това трябва да представи и декларира. Финансовите институции искат Гърция да осъществи икономически промени в областта на пенсинната, данъчната и бщджетната система, преди да й отпуснат7.2 милиарда евро, за да си покрие вноските от февруари насам.

Междувременно банковият директор Кацели заяви пред BBC, че преговорите трудно биха могли да се водят, когато Европейския съюз страда от липсата на инициативност и решителност.

Тя също каза, че не може да се приеме споразумение, което само ще влоши състоянието на Гърция и ще я постави в ситуация на мизерия и дискриминация.

В допълнение на казаното, Кацели прогнозира, че Гърция няма да бъде насилвана да напусне еврозоната, защото това ще коства много на ЕС – факт, който общността подценява. Тя допълни: „ Ако външните пазари усетят, че еврозоната е разклатена и някои от страните са в несъстоятелност, те веднага ще атакуват следваща страна от общността.”

Гръцкият министър-председател Алексис Ципрас и председателят на ЕС Жан Клод Юнкер продължават да водят разговори през уикенда.

През последните дни стана ясно,че банките в Гърция може и да не отворят врати в понеделник.

Съобщено бе, че тегленето на депозити за изминалата седмица е достигнало 4,2 милиарда евро, което е около 3% от корпоративните депозити на банките в края на април.

Гръцкото правителство обаче успокои, че в понеделник финансовите институции все пак ще работят нормално.

По-рано гръцкият Алекос Фламбурарис заяви, че новите предложения, които ще бъдат направени пред кредиторите са изготвени. Той също сподели пред медиите, че вярва, че Европейската централна банка няма да позволи колапса на гръцките банки.

Ципрас от своя страна сподели, че се надява „ да има решение, което да е съобразено с правилата на еврообщността и демокрацията, което ще позволи на Гърция да стабилизира позиците си”

Гърция – сделка или не?

Опция 1: Няма сделка – Гърция има просрочване на кредитите си към МВФ и и ЕЦБ; ЕЦБ спира спешната банкова помощ към гръцките банки, капиталовите разходи и потенциалния Grexit.

Опция 2 : Има сделка: Гърция се съгласява на реформи, сключва сделка с ЕС в последния момент и избягва фалита, като остава в еврозоната.

Опция 3: Няма консенсус : И двете страни ще се опитат да замажат положението, като запълват пукнатините, Гърция ще остане в еврозоната.

Междувременно Ангела Меркел предупреди, че трябва да има сделка между Гърция и кредиторите и не по-късно от понеделник. В противен случай на срещата на върха няма да може да бъде взето окончателно решение.

Разговор за гръцкия дълг: опорни точки

  • Гърция не иска да реже пенсиите и заплатите в публичния сектор, аргументирайки се 2/3 от пенсионерите са под прага на бедността.
  • Международните кредитори искат орязване на пенсиите с 16% от БВП на Гърция. Казват, че целта им е да се стигне до ранно пенсиониране, а не да рефлектира върху индивидуалните пенсии.
  • Представителите на ЕС заявиха, че искат Гърция да заложи бюджетен излишък от 2% през 2016 и 3.5% до 2018 година. Гърция от своя страна отказва да договори това, докато всичко останало не е уточнено.
  • Кредиторите настояват Гърция да събира годишно допълнителни приходи от ДДС; Гърция заяви, че няма да позволи още данъци върху лекарствата и сметките за ток
  • Гърция се оплаква, че кредиторите се съсредоточават върху увеличаването на данъците вместо върху мерките срещу укриването на данъците. МВФ се съмнява, че реформите на Гърция са надеждни.
 
 
Коментарите са изключени за Гръцката лудост