Google представи информация за процеса на премахване на връзки към търсения, като разкри кои държави са отправили най-много искания, пише CNET.
През месец май Европейският съюз (ЕС) превърна в закон „правото да бъдем забравени“, разпореждайки, че всеки може да поиска да бъде отстранен от резултатите на търсещите машини. Всички търсачки трябва да спазват закона, но Google е субектът, събрал общественото внимание върху себе си.
В писмо до ЕС технологичният гигант огласява процеса на отстраняване на връзки. Писмото, подписано от съветника по поверителност на Google Питър Флайшер, обяснява как работи системата и какви мерки за поверителност се предприемат. Според данните на компанията 5500 искания са направени в съответствие с датския закон, 7500 – с италианския, 8000 – с испанския. Във Великобритания са отправени 12000 искания, докато в Германия – 16500. Държавата с най-много искания е Франция – 17500. 53 процента от всички искания, направени в Европа, са изпълнени, 32 на сто са отхвърлени, а за останалите Google е поискала допълнителна информация.
След като бъде подадено онлайн, всяко заявление се преценява индивидуално от служители на Google, което е наложило наемане на нови хора. Под ръководството на жури от независими експерти, сред които основателят на Уикипедия Джими Уелс, служителите на най-голямата търсачка преценяват „дали резултатите от търсения включват остаряла или невярна информация за просителя, както и дали информацията представлява обществен интерес“.