Газпром спира транзита на газ през Украйна от 2019-а

| от |

Най-големият руски производител на газ, Газпром предупреди вчера в Берлин Европейският съюз да не прави опити за блокиране на плановете на Москва да заобиколи Украйна като транзитна страна – информира bgonair.bg.

Русия доставя около една трета от газа за Европа. ЕС се опитва да диверсифицира газовите доставки . Отношенията ЕС-Русия се охладиха след руската намеса в украинския конфликт, припомня Ройтерс.

Русия напредва с плановете да построи газопровод през Турция /Турски поток/. Той ще преминава през Черно море до Гърция.

Програмата е в духа на плановете на Русия да спре да изнася газ за Украйна през 2019.

Москва изостави своя проект Южен поток за 40 млрд долара през България за Европа през 2014. В Берлин Милер обясни, че основната причина за спиране на Южен поток е било запазването на транзита на газ през Украйна.

През декември 2014 президентът Владимир Путин неочаквано съобщи от Турция, че спира Южен поток, защото е бил блокиран от европейските регулатори. Вместо това Русия предложи на Турция газопровод.

„Ако някой си мисли да блокира Турски поток.. това е сериозна грешка“, каза шефът на Газпром Алексей Милер. Той добави, че обемите гориво могат да отидат на други пазари и при нужда строителството може да бъде временно спряно.

Пред репортери в Берлин руският министър на енергетиката Александър Новак каза, че Русия не планира да удължава договора си за транзит на газ през Украйна след изтичането на настоящия през 2019.

Милер каза, че ЕС трябва да представи гаранция за бъдещите покупки на газ от Русия.

Той каза, че Газпром може да произведе до 617 млрд кубични метра газ годишно, а през 2014 производството е било 444 куб.м гал, довело до излишен свободен капацитет.

„Не чуваме твърдението, че Европа ще разчита на руски газ.. Понасяме изцяло рисковете за изграждане на нови производствени капацитети“, каза Милер.

Милер предупреди, че газа, който Европа отказва може да бъде пренасочен към Азия. Газпром сключи договор за доставка на газ на Китай – 38 млрд куб.м източносибирски газ от 2018. Сега Газпром иска да си осигури допълнителни 30 млрд куб.м газ за Китай през Западен Сибир.

Милер каза още, че цените на газа за Европа ще се увеличат в последното тримесечие на годината, заради по-високите цени на петрола.

Руският газов износ през 2015 ще се увеличи от 147 млрд куб.м през 2014, до количество над рекордните 162 млрд куб м през 2013 година .

Някои анализатори са предпазливи дали Газпром ще успее да задоволи нарастващите нужди от газ в Европа, но Алексей Милер каза, че компанията бързо може да удвои износа си.

В Берлин Алексей Милер каза още:

„Газпром е готов да работи по всички модели на европейския пазар и с ЕК. Ще работим по такива модели и правила, които са на европейския пазар.

Ако говорим за енергийните проекти на Европейския енергиен съюз, смятаме, че там има много интересни идеи, много интересни положения и смятам, че целите и задачите, които бяха обявени са наши общи цели.

Например справедливостта на цените.

Справедливите цени на газа – това е сериозен въпрос.

Газпром е обвиняван в това, че цените на газа за потребителите в различните страни са различни. Забележително.

Добре. Цените са различни. Това е обективна ситуация.

Но тези обвинения се отправят по отношение на това, че Газпром формира цени за едни твърде ниски, а за други – твърде високи.

Така трябва да се мисли и да се движим към равни цени.

Но с вас познаваме добре европейския пазар. Знаем, че той е фрагментарен.

Що се отнася до цените на газа за всяка отделна страна, те са предопределени от енергийния баланс на всяка отделна страна…“

 
 
Коментарите са изключени за Газпром спира транзита на газ през Украйна от 2019-а