Само в рамките на последните три дни на търговия от началото на седмицата, размерът на депозитните средства, изтеглени от гръцката банкова система е достигнали около 2 млрд. евро.
Дневният отлив на капитали от банките в страната се е утроил след провалените през миналия уикенд предговори между властите в Атина и техните международни кредитори.
Изтичането на 2 млрд. евро от гръцката банкова система само в рамките на първите трите работни дни на настоящата седмица представлява около 1,5% от всички корпоративни и депозити на домакинства, държани в гръцките банки, които към края на април бяха в размер на общо 133,6 млрд. евро.
Основна причина за банковата паника са провалените през миналата неделя преговори с гръцките кредитори, които засилват страховете за предстоящ „технически“ фалит на страната в края на месеца и увеличават рисковете от скорошно налагане на контрол на капитала.
Преди провалените преговори, от гръцката банкова система ежедневно са изтичали около 200-300 млн. евро.
Вчера централната банка на страната обяви, че с оглед продължаващата вече доста месеци криза, от октомври 2014-а до април тази година са били изтеглени депозити за около 30 млрд. евро.
Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че все още е убедена, че е възможно постигане на споразумение между Гърция и международните кредитори.
Меркел заяви пред Бундестага, че нейното правителство работи усилено за оставането на Атина в еврозоната, но Гърция трябва да изпълни ангажиментите си за реформи.
Все още съм убедена, че с желание всичко се постига, заяви още Меркел преди днешната среща на министрите на страните от Еврогрупата в Люксембург, на която ще се обсъжда гръцката дългова криза.
Германският канцлер подчерта още, че гръцкото правителство трябва да събере необходимата воля, за да може да се стигне до успешен край на преговорите.
Атина не очаква положително решение от заседанието днес на финансовите министри на Еврогрупата. Правителството гарантира сигурността на банковата система, но гърците под паника изтеглят масово парите от банките.
„Сам срещу всички“ и „пълна изолация на Гърция“ са коментарите по участието днес на гръцкия финансов министър на заседанието на Еврогрупата. Не очаквам споразумение днес, заяви министър Янис Варуфакис.
Напрежението сред гърците расте след изявленията на премиера Алексис Ципрас срещу кредиторите, които обвинява за финансова интервенция срещу Гърция.
Вчера правителство и синдикати организираха демонстрации в цялата страна в подкрепа на гръцката позиция по споразумението с кредиторите. Тази вечер, по време на заседанието на финансовите министри на Еврогрупата, отново се организират демонстрации в цяла Гърция за оставяне на страната в Еврозоната.
Централната банка на Гърция предупреди правителството, че ако не се получи финансиране до края на месеца, Гърция ще бъде тласната към фалит и напускане на еврозоната. В остър тон говорителят на правителството опроверга тази информация и гарантира сигурността на влоговете в гръцките банки.
Под страх от излизане от зоната на еврото гърците масово теглят парите си от банките. В последните дни изтичането на влоговете е извън контрол. В понеделник са изтеглени 45 милиона евро, а на следващия ден – 700 милиона евро.
Френският финансов министър Мишел Сапен заяви днес по радио Info, че би било пълна катастрофа за Гърция, ако Атина напусне еврозоната. Той обаче подчерта, че Франция ще направи всички необходимо, за да бъде постигнато споразумение, което да предотврати този негативен сценарий.
Ще се борим до самия край, за да постигнем споразумение с Гърция, обеща френският финансов министър преди стартиращото по-късно днес ключово заседание на Еврогрупата с една основна тема – намиране на решение на гръцката дългова криза чрез опит за постигане на компромис между гръцките власти и техните кредитори от ЕС и МВФ.
Все още са необходими реформи, свързани с бюджетния цикъл, пенсиите и данък добавена стойност (ДДС), но е пределно ясно, че топката е в полето на гръцките власти. Чакаме предложения от тях, заяви еврокомисарят Пиер Московиси.
Според английската версия на гръцкото електронно издание ekathimerini.com, европейските лидери обмислят да проведат „мини-среща на върха“ за Гърция в кулоарите на планирания за 25-и и 26-и юни Европейски съвет в Брюксел. Източници на изданието са съобщили, че на тази среща участие може би ще вземат немския канцлер Меркел, френският президент Оланд, председателя на ЕК Юнкер и шефа на Еврогрупата Дейселблум в опит за полагане на последни усилия за намиране на решение на гръцката криза преди края на спасителната програма за страната на 30-и юни, съвпадащ с предстоящо погасяване на гръцки дълг за 1,6 млрд. евро към МВФ.
Няма да има гратисен период за Гърция. Това заяви шефът на Международния валутен фонд Кристин Лагард и обяви, че ако страната не плати вноската си, на 1 юли ще трябва да обяви фалит.
„Надявам се, че това няма да се случи. Наистина се надявам”, заяви Лагард.
В интервю за германски вестник, с остър тон гръцкият премиер Алексис Ципрас нарече мит твърденията, че германците плащат заплатите и пенсиите на гърците. Скептичен за възможността за споразумение беше и председателят на Еврогрупата.
„Днес имам да свърша само една работа – да видя дали можем да се приближим към споразумение. Не съм сигурен, че ще успеем, но все пак се надявам”, заяви Йерум Дейселблум.
Премиерът Ципрас, който днес е на символично посещение в Русия, обяви, че с исканията си за реформи в пенсионната система кредиторите ще предизвикат още по-тежка икономическа криза. Москва определи като спекулации, новините, че е готова да отпусне спасителен заем на закъсалата Гърция. До момента страната е искала пари от Русия, а Москва няма достатъчно средства, които да отпусне, заяви говорител на руското финансово министерство.