Гърция ще поиска отсрочка от шест месеца на споразуменията по международния заем, договорен с МВФ, ЕС и ЕЦБ, тъй като се очаква паричните й запаси да се изчерпат към 24 февруари.
Помощната финансова програма на ЕС за страната изтича на 28 февруари. Еврогрупата постави срок на Гърция до петък (18 февруари), за да реши дали да удължи антикризисния пакет срещу реформи, договорен през 2010 г., който СИРИЗА обещаваше да отмени по време на предизборната кампания, въпреки серията изявления на висши европейски политици, че това не е възможно.
Сега Атина възнамерява да поиска удължаване на европейското финансиране с между 4 и 6 месеца, съобщи финансовият министър Янис Варуфакис, който преди дни участва в провалената среща с финансовите министри на еврогрупата, когато дори не се стигна до обсъждане по същество на гръцките проблеми.
Кабинетът на СИРИЗА се опитва да издейства удължаване на паричната помощ, но без това да е в замяна на ангажименти за реформи и нови съкращения, тъй като гръцките избиратели били против.
Това накара германският финансов министър Волфганг Шойбле да направи остър коментар по адрес на гръцкото правителство: „Не става дума за удължаване на кредитната програма, а за това дали изобщо ще бъде изпълнена. Въпросът е да или не“.
Премиерът Алексис Ципрас реагира с реч пред парламента, с която определи ултиматума на ЕС като „психологически натиск“. Ако исканията му не срещнат подкрепа в Брюксел и Франкфурт, Ципрас ще бъде изправен пред опасността от фалит. Другата опция, която анализаторите не изключват, е отказ от еврото и връщане на драхмата.
Източници от Берлин твърдят, че Германия се опитва да убеди Европейската централна банка да не отпуска свеж капитал за закъсалите гръцки банки, докато не се стигне до решение по казуса с гръцките заеми.
„Поради последната криза с несигурността около програмата за финансиране на Гърция, нейните банки ежедневно регистрират загуби, а техните клиенти прехвърлят парите си в чужбина“, пише германското издание „Шпигел“.