Редовната селекция от коледни филми по празниците, ама по-различна...
„Лошият Дядо Коледа“ (2003)
Нетипичната коледна история намесва белобрадия старец в разни нечисти дела. И го прави с чудесно чувство за хумор и голяма доза ирония към образа на Дядо Коледа по принцип. Двама отчаяни и нелепи измамници се маскират като Дядо Коледа и едно от джуджетата, за да оберат универсален магазин навръх Коледа, не заради коледния дух, а заради безобразното пазаруване на потребителя. Планът им се променя, когато попадат на нахално хлапе и управителя на магазина. Чувството за хумор и простотията може и да ви дойдат в повече, ако сте върл почитател на празника, но за всички останали – да ви е сладко.
“Кошмарът преди Коледа“ (1993)
Ще кажем само, че гениалният мозък на Тим Бъртън стои зад тази ненормална коледна история и ще замълчим... Не случайно анимацията от 93-а е в нашия изборен лист днес. Това е единственият анимационен филм на този светъл празник, в който добрите са лоши, лошите - добри, а скелетът Джак е с пъти по-готин от Дядо ви Коледа. Нека обясним. “Кошмарът преди Коледа” е историята за съществата от Хелоуин и скелетът Джак, на който му е дошло до тиквената глава от крясъци, писъци и плашене. Той иска да празнува Коледа. Но тъй като никой в неговия Хелоуин-свят няма намерение да го направи, той решава да се смени с Дядо Коледа и да раздаде по някой и друг подарък. Мрачен, тъмен, изпълнен с ирония, сарказъм, песни и танци, “Кошмарът преди Коледа“ със сигурно е една от най-добрите мрачни коледни истории на всички времена.
“Коледна песен“ (2009)
Писана в далечната 1842 година и публикувана за първи път на 19 декември 1843-а, “Коледна песен” преди всичко е неумираща творба на Чарлз Дикенс. След като киното се появява на бял свят и коледните филми започват да печелят много почитатели, на някой му хрумва идеята да запечата това литературно произведени на лента. Това се случва за първи път през 1938-а. От тогава до сега, неумиращата история на Чарлз Дикенс наистина се е превърнала в безсмъртна, тъй като вече има над 10 адаптации само за голям екран, да не говорим за телевизионен, театрален или радио вариант. През 2009-а Джим Кери влиза в ролята на чичо Скрудж под режисурата на Робърт Земекис и обезсмърти творбата на Дикенс за пореден път. Засега последен. Посрещнат спорно от критиката и почитателите, за нас това е „Коледна песен“, която обичаме да гледаме. Защото няма излишен драматизъм, пък и си е анимация, откъдето и да я погледнеш. А историята има и важна поука. Точно като за празник.
“Как Гринч открадна Коледа“ (2000)
Забавна детска история, в която Джим Кери отново е незабравимо зелен, космат и злобен. Коледната приказка на американския аниматор с артистичния псевдоним Д-р Сюс ще си остане един от предпочитаните ни коледни филми по простата причина, че е смешен и забавно глуповат. Гринч е зелен, космат, злобен грозник, който живее в затънтена планина на Хувил и много, ама много мрази Коледа. Изведнъж на зеленият плашко му хрумва гениалната идея да се маскира като Дядо Коледа, да обере подаръците на своите съграждани и по този начин да съсипе празника. В крайна сметка планът му се проваля с гръм и трясък и Коледа става възможна... Историята видя своя игрален вариант едва през 2000 година, когато режисьорът Рон Хауърд се престраши да я филмира. И каквото и да говорят за Джим Кери, в ролята му на зелено, космато плашило с малко сърце, той отново е в стихията си.
“Чудото на 34-а улица“ (1994)
Малко хора знаят, но тази коледна класика написана в далечната 1945-а от сценариста Валънтайн Дейвис, е екранизирана още през 1947 година. Историята е филмирана за първи път тогава и печели на своите създатели цели 3 Оскара, което я превръща в едниствената коледна кинопродукция постигнала подобен успех. Но уви, във времето по-известен става вторият вариант на филма от 1994 година. Сигурно няма човек, който да не знае историята на тази класика, но ние ще я повторим въпреки това. Симпатичен старец се вживява в ролята на Дядо Коледа в един от най-големите търговски центрове в Ню Йорк. Той е толкова мил и убедителен, че успява да върне вярата в чудесата на малката Сюзън, която е убедена, че белобрадият старец не съществува и тя няма да получи желаните подаръци. Е, да, но по Коледа чудесата се случват, както вече казахме.
“Спасяването на мистър Банкс“ (2014)
Определено филм, в който няма никаква коледна тематика, но не случайно излизащ по празниците. Защо? Защото това е лентата, която разказва за създаването на един от най-обичаните детски персонажи в литературата и киното – Мери Попинз. Годината е 1964-а и след 20 години преговори Памела Травърз приема да се види с Уолт Дисни, за да поговорят за откупуването на правата на нейната детска книга за летящата бавачка. Освен процесът на направата на филма, “Спасяването на мистър Банкс“ разказва за силната връзка между малката Травърз и баща й, коя е истинската Мери Попинз и кой всъщност вдъхновява историята за най-известната бавачка в света. Затрогващ и изпълнен с любов, красиви и доста тъжни моменти, “Спасяването на мистър Банкс“ е задължителен за цялото семейство по празниците.
„Омагьосан ден“ (1993)
Има нещо в Бил Мъри и филмите по принцип, което не можем да обясним. А за този не се и налага, защото е класика. Позициониран малко след празниците, „Омагьосан ден“ разказва за сприхав и надут телевизионен водещ на времето, който отива да отразява фестивала на мармота в малко градче. Той е толкова недоволен и нещастен от този факт, че коледното чудо го намира само. Човекът се оказва заклещен в един единствен ден, който се повтаря отново и отново, докато не размеква леденото му сърце и не го прави по-добър човек. Освен забавна комедия с добър диалог и история, филмът има и поука. А да, и въпреки повторението на деня, никога не ни омръзва.
Още от Chronicle
Белобради старци раздават подаръци, летят елени, хората стават по-добри, а в Холивуд излизат филми, отрупани с елхи. Затова решихме да направим една класация на онези коледни филми, излизали в долината на седмото изкуство, които рядко ни омръзват да гледаме по празниците.
Може да бъдете спокойни, класацията гарантира да си спестите поредната година на „Сам вкъщи“ 1,2 и 100.