Хората обикновено искат да знаят как ще излгежда светът в бъдеще, а научната фантастика ни предоставя един поглед в бъдещето.
Днес те са свидетели на една реалност, която някога са я гледали на своите екрани, ваудушевявайки на някаква бъдеща технология. Мобилните телефони, е-книгите, видео разговорите, онлайн покупките … всичко това някога е било филмова фикция. Следват няколко филма, чиито теми днес стават част от реалността.
Дълго преди реалитата, филмът „The Truman Show“ (1998) показва Труман (Джим Кери), обикновен човек, който не знае, че животът му се заснема и го гледат милион зрители. Цялата страна е очарована от живота му, въпреки че никога не се случва нищо особено. Днес са широко разпространени такива телевизионни програми като „Биг Брадър“,“Музикална академия“,“Къртицата“, „Фермата“, „В крак с Кардашиян“ и други подобни.
Могъщата корпорация „Тайърел“ е разработила андроиди (във филма наричани репликанти) от ново поколение – „Нексус-6“ („Nexus-6“). Те притежават интелект, равностоен на човешкия, и значително по-голяма физическа сила. Предназначението им е да участват в проучвания и колонизация на нови светове. След избухването на бунт на андроиди, техният достъп до Земята е спрян. Всеки репликант, промъкнал се на планетата, е осъден на смърт. Развиващите се съвременни технологии бързо остаряват и се заменят с нови и по-добри. Мобилните телефони остаряват за няколко месеца, а преди да станат достъпни се появяват нови модели.
Може би все още не са измислени лазерните мечове, но постижението в областта на създаването на роботизирани крайници за ампутирани части от тялото вече намират приложение. Наскоро е одобрено използването на Deka ръката, или т.нар „Ръката на Люк“, вдъхновена от роботизираната ръка на Люк Скайуокър от поредицата „Междузвездни войни“. Тази бионичка ръка се контролира от ума и позволява извършване на сложни дейности. Основава се на работата на електрическите сигнали които контролират мускулите на човека.
Филмът на Стенли Кубрик от 1968 г. прогнозира много неща, които имаме в съвременния живот. Използването на електронни таблети, видео разговорите, тогава са били немислима фантастика, а днес с начин за комуникация. Изследванията в космоса, също са значително разширени. Година след излизането на филма е осъществено първото кацане на Луната (1969), а след това започнало и прилагането на роботиката в космическите изследвания.
Джоел (Джим Кери) е изумен да научи, че от главата на приятелката му Клемънтайн (Кейт Уинслет) е изтрита бурната им връзка. В отчаянието си той се свързва със създателя на процеса д-р Хоуърд Майерцвяк (Том Уилкинсън), за да се подложи на същото лечение. Изследователи от Университета Макгил в Монреал дълго време работили върху теорията, че болните спомени могат да се изолират и да се изтрият с електрошокова терапия. Целта е да се помогне на хората, които са преминали през травматични и насилствени опити. Проблем може да се появи, когато хората започват да избират кои спомени искат да унищожат.