Филмът, който раздели руснаците

| от |

Филмът „Левиатан“ успя да поляризира Русия. Нещо повече, номинираната за „Оскар“ лента допълнително нажежава дебата за драматичното положение в руското общество. Отскоро филмът се прожектира и в Русия, пише Дойче Веле.

[ttshare]Със своята остра критика към системата, филмът „Левиатан“ разпали страстите в руското общество. [/ttshare] Едни упрекват режисьора Андрей Звягинцев, че очернял Русия само за да се хареса на западните ѝ „врагове“ и така да грабне престижния „Оскар“. Други обаче хвалят 50-годишния режисьор за смелостта му да постави в него теми като злоупотребата с власт, съдебния произвол и злополучния съюз между църквата и държавата.

„Левиатан“ междувременно получи доста награди, между които и тази за най-добър сценарий на международния кинофестивал в Кан, както и „Златен глобус“ за най-добър чуждестранен филм. Последва и номинацията за „Оскар“ в категорията за най-добър чуждоезичен /неанглоезичен/ филм.

[su_spoiler title=“Spoiler alert“ style=“simple“ icon=“plus-circle“]“Левиатан“ разказва трагичната история на едно семейство от Мурманск, което в конфликта си с корумпиран кмет изгубва всичко. Филмът показва безпощадно несправедливостта и безпомощността на обикновения човек, която много руснаци изпитват на собствен гръб.[/su_spoiler]

Критика от правителството и църквата

Руският министър на културата Владимир Медински смята, че филмът отива твърде далеч. Звягинцев има талант, признава той, но във филма липсвали положителни герои. А популярният местен политик от Санкт Петербург Виталий Милонов определи лентата като „вредяща на Русия халтура“. Той дори пледира за това, режисьорът да върне отпуснатите за филма държавни средства по програма за насърчаване на руското кино. Според Милонов, филмът опетнявал руската православна църква – с някои сцени на църковни служби и най-вече с показания в него духовник, който в мафиотски стил съветва кмета да действа с твърда ръка.

Самата църква определи филма като „много песимистичен“. Всеволод Чаплин, който отговаря за връзките между църквата и държавата, твърди, че филмът обслужвал плоски клишета за гуляи с водка, за една ужасяваща държава и една страховита църква. „Изобщо не се учудвам, че филмът има такъв успех на Запад“, каза Чаплин в телевизионно интервю.

На свой ред [ttshare]режисьорът Звягинцев изрази пред държавната телевизия удивлението си от това, че всеки детайл от „Левиатан“ се гледа под лупа, макар че не е документален филм. [/ttshare]Той не се занимава специално с Русия, а показва как „обикновеният човек се препъва в системата“. Това е универсален сюжет, добавя режисьорът.

Професионално направен, но с много недостатъци

Според известния руски режисьор и председател на Комисията по култура в Държавната дума Станислав Говорухин, успехът на филма се дължи главно на актуалната ситуация в страната. Подобни филми се харесват в чужбина, казва той. „Само че за да вземе награда филм като „Левиатан“, естествено не е достатъчно просто да показва Русия в лоша светлина, а руснаците – като алкохолици и престъпници“, допълва Говорухин. Той признава, че филмът е професионално направен, макар да си имал и недостатъци.

Антон Долин, един от водещите филмови критици в Русия, пък смята, че основно един фактор влияе на дебата за лентата – засилващият се антагонизъм между Русия и Запада. „Мнозина си мислят, че за да имат успех на Запад, трябва да оплюват Русия. Но това е погрешно“, подчертава Долин.

Филм за руската реалност

Известният филмов критик Андрей Плахов изобщо не смята, че Звягинцев и неговите колеги мислят само как да успеят с филмите си на Запад. Според него, „Левиатан“ е съвременен филм за днешната руска действителност, показана без следа от някакво идеализиране, много критично и откровено. Звягинцев е успял да направи един социалнокритичен и същевременно философски филм, твърди критикът.

Литераторът Андрей Аствацатуров също е на мнение, че „Левиатан“ е силен и майсторски направен филм. Звягинцев заслужено е получил наградата „Златен глобус“ и заслужава да бъде отличен и с „Оскар“, твърди той и допълва, че филмът успява да заговори както руската, така и международната публика. „Само че някои не искат да възприемат Русия и себе си такива, каквито ги показва Звягинцев“, изтъква Аствацатуров.

За благотворителни цели

Междувременно в интернет върви дарителска акция в полза на „Левиатан“. Тя е организирана от независимия продуцент Вячеслав Смирнов като реакция срещу пиратските копия в мрежата. От началото на януари насам в интернет са качени пиратски копия на всички филми, номинирани за „Оскар“, включително и на „Левиатан“. Дарителската акция приключва на 5 февруари, когато филмът на Звягинцев излиза на руски екран. Неговите автори вече обявиха, че ще дарят събраните средства за благотворителност.

 
 
Коментарите са изключени за Филмът, който раздели руснаците