Великобритания не може да държи вратите си отворени за имигрантите от европейските страни от бившия съветски блок и не трябва да търпи натиск от страна на еврозоната, смята лидерът на британската Партия на независимостта на Великобритания (UKIP) Найджъл Фарадж.
„Искам да ви попитам: като членове на ЕС какво можем да направим, за да контролираме миграцията? Нищо! Вратите ни са отворени за гражданите на десетте бивши съветски страни (страните от бившия Съветски блок) и за еврозоната. Миграцията не е само въпрос на контрол, това е въпрос на сметки и въпрос за членството в ЕС“, каза Фарадж по време на телевизионен дебат в четвъртък вечер.
Лидерът на UKIP потвърди заявленията си за необходимостта да се сложи край членството на страната в ЕС, тъй като членството в Европейския съюз, по негово мнение, има отрицателно въздействие върху състоянието на икономиката и положението на гражданите.
Министър-председателят и ръководител на Консервативната партия Дейвид Камерън влезе в спор с Фарадж, като каза, че Великобритания плаща вноски в ЕС и затова има възможност да обсъди с Брюксел условията за членство, за да ги направи по-приемливи за Лондон.
„Не, Ангела Меркел, която е истинският лидер в ЕС, наскоро даде ясно да се разбере, че в следващите десет години ние дори няма да говорим за промяна на условията на членство в ЕС“, каза ръководителят на UKIP, повтаряйки, че решаването на проблема може да бъде само чрез излизане от ЕС.
В понеделник парламентът бе разпуснат, с което се постави началото на пълномащабна предизборна кампания.
Запазването, или прекратяването на членството на Великобритания в ЕС един от най-важните въпроси, засягащи предстоящите на 7 май парламентарни избори. Лидерът на консерваторите Дейвид Камерън обеща да проведе референдум през 2017 година. Той смята, че Великобритания е по-добре да остане в ЕС, при условие че бъде реформиран. Лейбъристката партия е против напускането на ЕС, а Партията за независимост – за.
Големият телевизионен дебат от предизборната кампания завърши без ясен победител. Четири социологически проучвания показаха различен победител. Консерваторите на Камерън и опозицията на Ед Милибанд са рамо до рамо в проучванията и изглежда никой от тях няма да получи мнозинство. Гласоподавателите сочат за победители шотландският националистически лидер Никола Стърджън, лидерът на лейбъристите Ед Милибанд, премиерът Дейвид Камерън и Найджъл Фарадж. /БГНЕС