Космическият апарат „Кюриосити“ откри доказателства за сладководно езеро на Марс, съобщиха световните информационни агенции.
На това място вече няма вода, но тестовете и химическият анализ, направени от „Кюриосити“, показват, че там преди 3,6 милиарда години е имало езеро, в което е можел да се развива микробен живот.
Езерото е било в кратера Гейл, където марсоходът кацна през август 2012 г. То е било дълго 50 км и широко 3 км. Съществувало е десетки хиляди години.
Анализираните скали съдържат следи от въглерод, водород, кислород, азот и сяра. Те „биха осигурили идеални условия за микробен живот“, твърдят учените от лондонския Имперски колеж.
Най-малките бактериални форми, наречени хемолитоавтотрофи, се развиват при сходни условия на Земята, обикновено в пещери или под океана в хидротермалните комини.
„За пръв път намираме скали на Марс с доказателства за съществуване на езера. Наличието на тези минерали ни казва, че вероятно е ставало дума за прясна вода, което означава, че е имало подходящи условия за развитие на микроби, които биха могли да се провеждат в живота“, категоричен е Санджев Гупта от екипа.
„Това, което е интересно е, че тези скали, които изследвахме са много подобни на тези, които можем да намерим в околностите на Дорсет и Девън „ – добавил той.
От НАСА не са съвсем сигурни колко е било дълбоко или широко езерото езерото, но предполагат, че е достатъчно дълбоко, за да не се стига до периодично пресъхване, тъй като това би оставило следи в проби от анализираните скали.
След различни анализи учените идентифицирали глинените минерали, които са се образували във водата и елементи ключови за живота, като въглерод, водород, кислород, сяра, фосфор и азот.
Анализите показват, че минералите, които са се образували във водата с малък соленост и неутрално рН, не са нито прекалено кисели нито алкални, което би трябвало да бъде доказателство за съществуването и устойчивостта на живота.
Учените вече са намирали доказателства за съществуване на вода на Марс на друго място на повърхността.
Откритото от предишните марсоходи също дава основание да се мисли, че на Червената планета някога е имало езера.