свое изказване пред икономическата комисия на Европейския парламент италианският министър на икономиката Пиер Карло Падоан заяви, че неотдавнашните данни от Германия са показали, че европейската икономика е много по-слаба от очакваното само до преди шест месеца и че по-нататъшни санкции на ЕС срещу Русия биха представлявали „проблем“ и за двете страни, съобщи БНР.
Макроикономическата картина е разочароваща и последните данни от Германия звучат като алармираща камбана, защото те подсказват, че икономическата слабост в Европа е по-устойчива във времето и по-широко разпространена, отколкото това, което очаквахме преди шест месеца, посочи Падоан, чиято страна е председател на ЕС до края на годината.
Той не уточни точно кои данни има предвид, но вероятно визира германското индустриално производство, което се сви с цели 1,8% през май, бележейки най-големия си спад от повече от две години насам.
Вчера Бундесбанк отбеляза, че германската икономика вероятно е в застой през второто тримесечие (в стагнация) с оглед геополитическото напрежение зад граница, което се отразява негативно на производството в страната.
Според италианския икономически министър ще отнеме години, преди да се почувства ефектът от предприетите европейски структурни реформи. Той се надява, че новото европейско законодателство ще бъде концентрирано върху растежа, като икономическите политики трябва да бъдат насочени към инвестиции и реформи.
Запитан от репортери дали Италия се страхува от последствията от евентуални нови санкции срещу Русия, Падоан отговори:Санкциите винаги са проблем – както за тези за които се отнасят, така и за тези, които ги налагат.
Според италианския министър на икономиката „нестандартните“ мерки на Европейската централна банка са много важен фактор, чрез който да се стимулира по-висок икономически растеж.
ЕЦБ заяви, че е готова за по-нататъшно засилване на стимулиращата парична политика, дори чрез въвеждане на нови нетрадиционни мерки. Това е наистина много, много важно, добави той. Разширяването на тези мерки може да доведе до активиране на инвестициите, което по дефиниция ще подкрепи търсенето в краткосрочен план. За съжаление напоследък сме свидетели на признаци на слабост в търсенето (потреблението) в рамките на Европейския съюз, в еврозоната и в други части на света, което загатва за отслабване световните тенденции в търсенето, посочи Падоан