Евроизбори 2014 : какво сочат проучванията

| от |

Повечето експерти определят изборите за Европарламент през тази година като ключови и дори съдбовни за бъдещето на съюза. Ще има ли лява вълна или десницата ще запази надмощие? Или най-лошото – евроскептицизмът ще надделее. В доста от страните тези избори са в сянката на вътрешни кризи и сътресения – Италия, България, Франция. Какво показват последните проучвания?

european-parliament-vote

Австрия :

Дясната OVP води и в двете социологически проучвания – на OeKonsult от 07 януари и на Gallup от 22 декември съответно с 23,2 и 26%. Впечатляващ е ръста на FPO, която получава между 21 и 23% в сравнение с 13% през 2009 и вече е втора политическа сила в страната. Между 20 и 22% декларират подкрепа за социалдемократите от SPO, Зелените получават между 13 и 16%, а либералите от NEOS около 11-12%.

В Белгия ситуацията е сложна, защото освен разделение на социалисти, консерватори, зелени и либерали, има и разделение между Фландрия и Валония + столицата Брюксел и куп националистически вот, който можем да наречем регионалистически.

В България евроизборите най-вероятно ще се превърнат в тест за управляващите, но съществува вероятност и за избори 2 в 1, а заради ясната политическа ориентация на социологическите агенции, много трудно може да се каже доколко тези проучвания са достоверни.

В новата страна-членка Хърватия и двете проучвания на CRODemoskop от 6 януари и на Ipsos от 26 декември сочат социалдемократите за фаворити с около 24%, десните от HDZ получават около 21%.

Във Великобритания проучване на Survation от 5 януари дава 32% за лейбъристите срещу 23% за консервативната партия на премиера Камерън, неговите коалиционни партньори – либерал-демократите на Ник Клег получват около 9%, а евроскептичната UKIP – 26%.

В Испания според сондаж на Invymark от 29 декември Народната партия печели 34.5%, а социалистите – 31,7%.

В Чехия либералите от ANO водят с 22,4%, пред социалистите с 19,9. Комунистите от KSCM получават 17%, а дясната Top09 – 10.9.

Във Финландия водят центристите от KESK с около 23%, дясната КОК получава около 19%, националистическата Finns 17%, а социалдемократите малко под 16%.

Във Франция последните сондажи сочат крайнодясната FN на Марин Льо Пен начело с 24%, при 22% за десните, 19% за социалистите на президента Оланд.

В Германия 4 проучвания – на Forsa от 8 януари, на INSA от 6, на Infratest от 9 и на Emnid 12 януари дават сходни резултати : 42% за коалицията на Меркел, 25% за социалдемократите, по 9-10% за левицата и Зелените и по 4-5 за либералите и крайнодесните от AfD, които за първи път ще изпратят представители в ЕП.

В Гърция начело е Сириза с около 29%, пред Нова демокрация с около 27. Златна зора получава около 9, а ПАСОК малко над 6%.

В Унгария партията FIDESZ на премиера Орбан получава около 47 до 52%, социалистите около 20%, а крайно-дясната Jobbik около 12%.

В Италия партията на Енрико Лета получава 32%, за Forza Italia на Берлускони ще гласуват около 21%, а за движението на Бепе Грило малко над 20%.

В Холандия проучванията сочат за фаворит либерал-демократите от VVD с около 18%, пред крайно-дясната PVV с 16%.

В Полша консерваторите на Качински и десните на Туск са с равни резултати около 24%, а левите получават около 15%.

В крайна сметка ЕНП и ПЕС ще имат сходен брой депутати около 200-220, при либералите, консерваторите и зелените ще има незначителни промени, а евроскептичните партии, ако успеят да се обединят в група могат да съберат от 100 до 150 седалки в ЕП.

Ние ще следим внимателно нагласите в близките седмици, но тенденцията е по-скоро тревожна.

 
 
Коментарите са изключени за Евроизбори 2014 : какво сочат проучванията