Митинг, в който ще участват всички партии в турския парламент, ще се проведе днес в Истанбул, организиран от партията на турския президент Реджеп Тайип Ердоган – Партия на справедливостта и развитието.
За пръв път в близката история на страната в такова събитие се включват лидерите и симпатизантите на всички политически партии в турския парламент, които бяха силно разединени преди осуетения опит за преврат на 15 юли т.г.
Митингът на площад „Йеникапъ“ край Мраморно море ще бъде заключителният от серията всекидневни прояви „в защита на демокрацията“, започнали по призива на държавния глава след 15 юли.
Лично Ердоган покани лидерите на основната опозиционна Народнорепубликанска партия (НРП) Кемал Кълъчдароглу и на Партията на националистическото действие (ПНД) Девлет Бахчели да присъстват и да произнесат речи. Кемал Кълъчдароглу отначало отхвърли поканата на Ердоган, като го обвини, че е пренебрегнал критиките и препоръките на НРП по отношение на указа за извънредното положение и законовите промени. Той обаче промени решението си след среща с премиера Бинали Йълдъръм.
Девлет Бахчели предупреди своите хора да носят само национални флагове.
81 огромни лед-екрана ще бъдат инсталирани на централните площади във всичките 81 окръга на Турция, на които на живо ще се предава митингът от „Йеникапъ“.
„Голям екран ще бъде разположен и в Пенсилвания, където живее ръководителят на терористичната организация ФЕТО, която извърши опита за преврат, при който загинаха десетки невинни хора. Нека хората на престъпника (Фетхуллах) Гюлен видят, че имаме едно знаме, една държава, една нация и че никоя „паралелна държава“ не е в състояние да разруши нашето единство. Нашият народ даде и ще продължи да дава отпор на всякакви терористи, така нашето послание ще отиде там, където трябва“, заяви Ердоган на митинг в петък вечерта в района Късъклъ в Истанбул, където е резиденцията му.
Над 13 000 полицаи ще осигуряват охраната на митинга.
Според медиите теренът на митинга на „Йеникапъ“ е подготвен, за да побере 3,5 млн. души.
След опита за преврат от 15 юли бяха арестувани хиляди военни и представители на държавната администрация, учени и учители. Академични лица получиха забрана да напускат страната. Вътрешният министър Ефкан Ала каза, че 74 562 паспорта са били обявени за невалидни, за да бъде попречено на заподозрени лица да напуснат страната.