„Холандия ще плати цената за гоненето на турски министри от страната“, заяви президентът на южната ни съседка Реджеп Ердоган“, цитиран от АФП.
Нидерландия и Турция са във вихъра на дипломатически скандал, в който премиерът Марк Рюте защити поведението си, подчертавайки, че страната му няма да позволи да бъде изнудвана. В същото време той увери, че е готов да протегне ръка към Анкара, предава телевизионният канал ZDF.
Рюте описа поведението на турското правителство в спора за изгонването на министъра на Анкара като изнудване. „Не можем да работим съвместно при този вид изнудване. Поставихме червена линия“, отбеляза нидерландският премиер.
Холандия спря вчера още един турски министър, но Франция пусна първия дипломат на Анкара, съобщава Сега.
Холандските власти обявиха министъра на семейството и социалната политика на Турция Фатма Бетюл Саян Кая за „нежелан чужденец“ и я изведоха от страната.
Полиция спря автомобила, с който тя пристигна от Германия, пред консулството в Ротердам. По-късно тя бе ескортирана обратно към границата с Германия.
Членове на турското правителство провеждат политическа кампания в редица европейски страни в подкрепа на референдума за разширяване на правомощията на турския президент. В Холандия мероприятия с участието на турски политици бяха забранени от съображения за сигурност. Въпреки това, в страната планираше да пристигне турският външен министър Мевлют Чавушоглу. Правителството на Холандия обаче отказва да даде разрешение за кацане на самолета му в кралството.
Полицията в холандския град Ротердам е арестувала тази сутрин 12 участници в демонстрация пред турското консулство, след като протестът прераснал в безредици, предаде Асошиейтед прес.
Полицията съобщи, че арестите са били извършени за насилие и нарушение на обществения ред и че протестиращите турци започнали да замерват полицаите с бутилки и камъни. Полицията отговорила с палки и водни струи. При избухналите безредици са ранени 7 души, включително един полицай.
Повод за демонстрацията беше отказът на холандските власти да разрешат на турския министър на семейството и социалната политика Фатма Бетюл Саян Кая да се срещне с граждани в консулството в центъра на Ротердам.
Демонстранти смъкнаха холандското знаме в консулството на Холандия в Истанбул, на фона на кризата с Хага, която вчера експулсира турския министър Фатма Бетюл Саян Кая, съобщи Франс прес.
Участниците в протеста издигнаха турското знаме на мястото на холандското.
Междувременно Чавушоглу пристигна във Франция, където днес планира да изнесе реч пред турски емигранти в град Мец. Решението на министър Кая да дойде в Ротердам е безотговорно, заяви премиерът на Холандия Марк Рюте. От своя страна турският социален министър написа в Туитър, че „Холандия нарушава всички международни закони, конвенции и правата на човека, като не ми позволи да вляза в турското консулство в Ротердам, където по-късно полицията разпръсна демонстрация на привърженици на турския президент Реджеп Ердоган.
След новината, че министър Кая е била принудена да напусне Ротердам, без да може да говори пред тях, демонстрантите започнаха да хвърлят различни предмети по служителите на реда. В отговор полиция използва сила и арестува няколко протестиращи. В момента в центъра на Ротердам е спокойно, но е засилено полицейското присъствие.
Отношенията между Холандия и Турция се обтегнаха, след като Холандия отказа на турските власти да провеждат митинги на нейна територия в полза на референдума за промени в конституцията на 16 април и след като Ердоган окачестви страната като нацистка. Той нарече Холандия „останки от нацизма, фашисти“.
Ердоган предупреди за ответни действия, които не закъсняха. Полиция блокира входовете и изходите на сградите на дипломатическите мисии на Холандия. „От съображения за сигурност входовете и изходите на холандското посолство в Анкара и генералното консулство в Истанбул са блокирани. Такива мерки са взети и по отношение на резиденцията на шарже д’афера на Холандия и генералния консул“, съобщи говорител на турското външно министерство.