ЕК съобщи за подновяване на икономическия растеж на България

| от |

В представения днес т. нар. „зимен“ икономически доклад Европейската комисия прогнозира разширяване на икономическото възстановяване в България през тази и през следващата година, тъй като вътрешното потребление постепенно ще се присъедини към износа като основен двигател на икономическия растеж.

Digital StillCamera

Но според ЕК относително умереният икономически растеж в страната няма да доведе до съществено подобрение на пазара на труда в нашата страна, като пазарът на труда вероятно ще остане слаб, предаде Българското национално радио.

ЕК прогнозира, че след фискалните стимули в България през 2013-а година фискалната политика се очаква да стане по-неутрална през тази и през следващата година.

Предварителните данни за БВП на България през 2013-а година (за растеж от 0,6%) подсказват за наличието на слабо подобрение на икономическия растеж през втората половина на изминалата година, което обаче е доста под потенциалното ниво на растеж на нашата икономика, се посочва в доклада на ЕК.

Европейската комисия прогнозира, че икономическото възстановяване на България ще бъде по-балансирано, като БВП ще се повиши с 1,7% през тази и с 2% през 2015-а година. Но от ЕК посочват, че икономическият растеж в нашата страна ще бъде по-бавен от растеж в много други подобни икономики в ЕС, тъй като същественото намаляване на населението в трудова възраст (с оглед застаряване на нацията и емигрантската вълна) продължава да ерозира растежния потенциал на България.

ЕК посочва, че домакинските (потребителските разходи) в нашата страна остават предпазливи, въпреки повишението на покупателната способност и нискоинфлационното развитие и въпреки еднократното вдигане на пенсиите с над 9% през април 2013-а година. Но според последните проучвания има постепенно засилване на потребителското доверие, се казва в доклада на ЕК, като продажбите на дребно отбелязаха силен ръст през втората половина на 2013-а година, което предполага неизбежно възстановяване на потреблението.

ЕК прогнозира постепенно възстановяване и на частните инвестиции в България с оглед очакваното сдържано подобрение на икономическата активност в страната. Европейската комисия предполага, че българският износ ще остане относително силен през 2014-а и през 2015-а година с оглед общото икономическо възстановяване в ЕС. В същото време обаче ЕК очаква отскок и във вътрешното потребление и инвестиции, което да доведе до повишение на вноса и приносът към икономическия растеж от нетния износ да се отрази леко негативно върху БВП на страната. Според ЕК балансът по текущата сметка в България ще постигне излишък от около 2% от БВП през изминалата година, но постепенно ще се стигне до почти нулев баланс към 2015-а година.

ЕК посочи, че рисковете за тези макроикономически прогнози за България изглеждат в общ план балансирани. Най-значителният низходящ риск е свързан с очакваното възстановяване на потреблението на домакинствата, което може да се окаже по-слабо от прогнозите, тъй като българският пазар на труда и потребителското доверие все още са доста крехки и нестабилни. Но ЕК допълва, че през предишните години, в периоди на слабо вътрешно потребление икономиката на България е успявала да компенсира отчасти това чрез по-висок нетен износ.

Европейската комисия вижда и първи сигнали за стабилизиране на пазара на труда в България през втората половина на 2013-а година след четири поредни години на спад на заетостта. ЕК очаква, че нивото на безработица в България вече е достигнало пик от близо 13% през 2013-а година (ниво на безработица от 12,9%), след което да се понижи бавно към 12,7% през тази и към 12,1% през 2015-а година.

ЕК отчита и рязкото понижение на инфлацията в България до едва 0,4% през 2013-а година, като през втората половина на миналата година страната дори навлезе в дефлация. Европейската комисия очаква известен отскок на инфлацията през втората половина на настоящата година, въпреки че прогнозира годишна инфлация от едва 0,5% през 2014-а година, след което нейно ускоряване до 1,8% през 2015-а година.

След три години на консолидация, ЕК прогнозира, че общият държавен дефицит на България ще се повиши от 0,8% от БВП през 2012-а година до 1,9% от БВП през 2013-а година и да остане на ниво от 1,9% през настоящата година, след което да се свие до 1,7% от БВП през 2015-а година.

ЕК прогнозира, че общият държавен дълг на България ще се повиши от 18,5% от БВП през 2012-а година до около 24,1% от БВП през 2015-а година. За 2014-а година ЕК очаква повишение на българския държавен дълг до 22,7% от БВП спрямо 19,4% през 2013-а година.

 
 
Коментарите са изключени за ЕК съобщи за подновяване на икономическия растеж на България