Трябват ли умни потребители за „умен дом“?

| от chronicle.bg |

Повечето хора подценяват сегашните възможности на умния дом. Германия е най-скептична относно качествата на умния дом, но почти 1 от 10 запитани германци вече е свързал дома си или смята да го направи, сочи проучване на „Бош“ и Twitter. Проверени са нагласите на хората в Германия, Франция, Великобритания, Австрия, Испания и САЩ. Участие в проучването са взели 6265 потребители на Twitter.

Докато две трети от участниците знаят, че при интелигентния дом светлините се изключват автоматично, когато те напуснат къщата, то само 22% могат да си представят, че фурната вече предлага перфектната рецепта. Сравнено по държави, французите имат повече доверие в smart home технологиите, отколкото британците, американците или австрийците. От друга страна германците и испанците смятат много от нещата за осъществими в бъдеще и не подозират, че те вече са реализирани.

1-BBE-21872 (5)

Хората между 25 и 34 години са най-близо до реалността в преценката си за умния дом. Изненадващ е фактът, че много хора от интернет поколението не знаят на какво е способен умният дом. Особено при младежите на възраст между 16 и 24 години, които не могат да си представят света без интернет, интелигентният дом е непознат.

Само 50% от запитаните в изследването са убедени, че днешните smart home системи дават възможност на различни уреди да могат да комуникират помежду си без значение дали са от един и същ производител.

Испанците, французите и англичаните изглежда силно се интересуват от спестяването на пари. Между 71 и 75% посочват икономията на енергия като убедителен аргумент за умния дом. Това е най-популярният отговор и сред германците, при които този отговор дават 59%.

Спокойствието и сигурността идват на второ и трето място като аргументи за умния дом и са назовани съответно от 59% и 58% от попитаните. Интелигентният дом, който автоматично задейства алармата, когато проникне нарушител, и известява собственика чрез съобщение до смартфона, е впечатляващ, както и идеята да бъдеш способен да наглеждаш нещата си по всяко време чрез свързана камера. За жените особено важна роля има сигурността.

unnamed

Във Великобритания и САЩ 60% биха искали да могат да контролират умния си дом, когато пътуват. Идеята да имаш достъп до дома си, когато си във ваканция, се харесва на всички допитани.

31% от участниците обаче никога досега не са и помисляли за свързан дом. Поне 1 от 10 души в Германия и Австрия обаче вече живее в свързан дом или планира да заживее в такъв.

 
 
Коментарите са изключени за Трябват ли умни потребители за „умен дом“?