Дорси бе назначен като временен изпълнителен директор през юли след оставката на Дик Костоло, който ръководеше социалната мрежа шест години. По време на преходния период членове на борда на дружеството заявяваха, че не искат главен изпълнителен директор, който да дели своите задължения между две фирми.
Re/code допълва, че издигането на кандидатурата на Дорси не е неочаквано, тъй като се е оказал най-сериозния фаворит. Смята се, че ще има реорганизация и на борда на Twitter с поне един напуснал директор – Костоло.
Другият възможен кандидат за позицията Адам Бейн, ръководител на приходите на Twitter, се отказва от ролята на генерален директор при положение, че Дорси все още е в управлението.
Това ще е втория път, когато Дорси ще заеме длъжността главен изпълнителен директор, първият път е бил при старта на компанията. От 2011г. е и изпълнителен председател, преди да заеме поста като временен изпълнителен директор.
Предизвикателствата пред компанията са много. Броят на потребителите на Twitter не расте и Дорси сподели своята загриженост: „Не сме доволни от растежа на аудиторията. За да се реализира пълния потенциал на Twitter, компанията трябва да се подобри в няколко ключови области като опростяване на услугите ни, за да увеличим по-бързо стойността на Twitter.
Към момента акциите на компанията имат леко покачване с 2,36% при 26,19 долара за акция.
Акциите на Twitter обаче продължават да се търгуват под първоначалната им стойност. Цената на акция падна до 21 долара в края на август, което е 18.7% спад. Компанията възстанови част от стойността им и на 4 септември пазарите затвориха на малко над 28 долара. Последва обаче нов спад.
Дяловете на Twitter намаляха с почти една трета в рамките на двата последни месеца под ръководството на Костоло. Оттогава насам акциите са се понижили с 21 на сто, докато инвеститорите се дразнят от скоростта и качеството на смяната на Дик Костоло.
Това не са единствените акции, които имат проблеми. При Apple стойността на акция е паднала под 100 щатски долара и като цяло на американския пазар има мащабна разпродажба. Анализаторите отдават спада към забавянето на Китай, несигурността в Гърция и Европа, и перспективата за по-високи лихвени проценти за определено време.
От друга страна Twitter има един куп свои проблеми като например тревожни инвеститори. Все още не разполага и с постоянен изпълнителен директор на мястото на Дик Костоло, както и месечния ръст на активни потребители е в застой.
Оставката на Костоло в началото на юни дойде успоредно с изявление, че съоснователят на компанията Джак Дорси ще наследи поста му, но само временно, предаде Sky News.
Скорошните финансови резултати бяха силно разочароващи, тъй като темповете на растеж на месечно активните потребители се забавиха през второто тримесечие.
По-слабото представяне на Twitter спрямо най-голямата социална мрежа Facebook от гледна точка на генерирането на приходи е очевидно. Facebook е генерирала 71% повече приходи за активен потребител през периода април-юни.