Диви кози в националния парк „Пирин“ ще бъдат наблюдавани чрез GPS-нашийници

| от |

Екип от специалисти постави GPS-нашийници на три диви кози на територията на националния парк (НП) „Пирин“, съобщиха от дирекцията на парка в Банско. Това е дейност по проекта „Устойчиво управление на Национален парк „Пирин“ и резерват „Тисата“, финансиран по оперативната програма „Околна среда“ (2007-2013 г.).

Целта е да се създадат условия за наблюдение на популацията на дивата коза (Rupicapra rupicapra balcanica) в НП „Пирин“, обясниха от неговата дирекция. Предвидено е нашийници да бъдат поставени общо на пет кози в защитената територия. С помощта на GPS-нашийниците ще може не само да се следи постоянно местоположението на козите, но ще се събира и ценна информация за тяхното поведение, ползването на местообитанията и заплахите за местните популации. На терена са монтирани и голям брой фотокапани, с помощта на които се проучват и следят голяма част от стадата диви кози в парка. Разработена е специализирана база данни за обработка и съхранение на събираната чрез фотокапаните информация.
Предвидени са и две обучения за парковите служители, касаещи работата със специализираната техника за наблюдение, както и изработването на методика за проучване на дивите кози в НП „Пирин“.

Други пет диви кози са уловени и транспортирани до природния парк „Витоша“, където се възстановява популацията на диви кози – процес, отнел много години, който вече е към своя край, информираха от дирекцията на НП „Пирин“. Популацията се увеличава бавно, но с равномерни темпове. За ПП „Витоша“ всички диви кози до този момент са улавяни от различни популации в Родопите. „Внасянето“ на диви кози от НП „Пирин“ ще подобри генофонда на новосъздадената популация, което ще доведе до увеличаване на раждаемостта и устойчивостта към заболявания и неблагоприятни фактори, смятат експертите.

с БТА

 
 
Коментарите са изключени за Диви кози в националния парк „Пирин“ ще бъдат наблюдавани чрез GPS-нашийници