Динозаврите на д-р Ху

| от chronicle.bg |

Палеонтологът Ху Хинг е открил толкова много динозаври, че вече отдавна е изгубил бройката.

Според данните на компютъра му, който стои в средата на претъпкания му с фосили кабинет в Пекин, видовете, които е открил, са 57, но д-р Ху казва, че вероятно бройката надхвърля 60.

Едно е сигурно. Ху е намерил повече динозаври от всеки друг жив палеонтолог, изравяйки вкаменелости на някои от най-запустелите земи в Китай, които са преобърнали представата н асвета за собствената му предистория.

Неговите открития включват 8-метровия гигантораптор и дребния линхеникус, който е бил толкова малък, че може да танцува върху една човешка длан.

Но по-важното е че д-р Ху и неговите колеги са променили цялостната концепция за динозаврите, които не са точно люспестите, влечугоподобни убийци, визуализирани в повечето филми, а по-скоро пернати, пухкави и птицоподобни.

Вероятно сте чували теорията, че птиците, които летят и подскачат около нас днес, са преки наследници на динозаврите. До 1996г. тя звучеше почти абсурдно, но когато първият пернат фосил бе изваден от земята в северната китайска провинция Лиаонинг, палеонтолозите започнаха да преосмислят хипотезите си.

Когато фосилът тръгна на Запад, когато се появиха реални негови снимки, беше направо невероятно…хората бяха шокирани„, коментира Ричард Стоун, международен редактор новини на списание Science.

От този момент нататък, са открити 35 пернати динозавъра, предимно в Китай.

Въпреки липсата на фосилно доказателство, д-р Ху вярва, че по-голямата част от динозаврите са имали пера или козина – включително страховитият тиранозавър рекс и любимите на децата дълговрати завроподи.

Защо динозаврите имат пера е много дебатиран въпрос. Някои от пухкавите динозаври са можели да летят. Изглежда, че перушината им е служила или за да им държи топло, или за да привличат противоположния пол по време на игрите в размножителния период.

Най-новите открития в тази сфера са епидексиптерикса, който е имал е четири пера във формата на панделка на опашката си. Той е описан от един палеонтолог като „пухкав пернат пудел от Ада“.

Популярната култура не гори от желание да прегърне новата концепция за динозаврите, която толкова се различава от представата за хлъзгавите, зелени чудовища от нашето детство. Но в крайна сметка науката и шоубизнесът следва да бъдат отворени към новостите. Докато велосирапторите, които преследваха хора в Джурасик парк бяха влечуги и безмилостни хищници, същите динозаври във филма на Pixar „Добрият динозавър“, чиято премиера в Щатите е днес, приличат повече на космати маймунки.

Люспестото влечуго изглежда по-яко от едно пухкаво или пернато животно. Филмовите директори искат от динозаврите да бъдат студенокръвни машини за убиване. Но се оказа, че това не пасва напълно на истината„, коментира д-р Ху.

Припомнете си най-култовите динозаври във филми в галерията и вижте трейлъра на „Добрият динозавър“ на Pixar.

 
 
Коментарите са изключени за Динозаврите на д-р Ху