В събота в малка заседателна зала в Кайро настана тежка тишина, след като съдия Хасан Фарид изчете дълго чаканата присъда по делото срещу тримата журналисти от Ал Джазира.
Тишината беше разрушена от риданието на Марва Омара, след като тя разбира, че обвиняемите, измежду които е съпругът й Мохамед Фахми, ще се върнат в затвора по обвинения в разпространение на „фалшиви новини“ и очерняне репутацията на Египет.
Докато гора от камери и микрофони се обърна към Марва, която се свлече на земята, хванала главата си в ръце, журналистите успяха да заснемат как Амал Клуни я прегръща успокоително.
Това беше първият ход на изтъкнатия адвокат по човешките права що се отнася до противоречивата присъда на журналистите, която бе заклеймена от международните групи, занимаващи се със защита на човешките права, както и от правителствата на Англия и Щатите.
Мисис Клуни привлече нежеланото внимание на медиите върху себе си, след като стана участник във високо политизираната съдебна битка. Нейн клиент е роденият в Египет канадец г-н Фахми.
“ Имаме две възможности, но тази, за която се борим, е Ас Сиси да помилва обвиняемите“, съобщава Клуни на журналист от BBC в интервю в Кайро, проведено далеч от тълпите. Абдел Фатах Сиси е настоящият президент на Египет, който неотдавна заяви пред египетските медии, че тежките присъди, издадени на трима журналисти от „Ал Джазира“, са се отразили много отрицателно на репутацията на страната, и че той би искал те никога да не са били съдени.
„Да получим помилване би означавало, че присъдата е отменена и това ще се отнася до всички журналисти. Не само до онези с чужд паспорт“, обясни Клуни.
Ужасна дилема
Коментарът на Амал Клуни изкарва на светло една ужасна дилема.
Вторият изход, който тя споменава – законът за депортацията, въведен миналата година от правителството на Ас Сиси, би позволило на нейния клиент – г-н Фахми, да търси начини да напусне Египет, използвайки канадския си паспорт по същия начин, по който обвиненият журналист Питър Гресте бе изпратен в дома си в Австралия през февруари.
Но това би означавало неговия египетски колега – операторът Бахер Мохамед, да излежи тригодишната си присъда и допълнителните шест месеца тежък труд за притежаване на празна кутия от патрон.
Представител на египетските власти призна, че задържането само на египтянина в затвора би било още един допълнителен чувствителен аспект на и без това заплетения случай.
По-рано канадското правителство беше обвинено в бездействие и неоказване на подкрепа на своя гражданин Фахми. Сега то официално изиска помилване или депортиране.
„Иронично е, че обвинението тук, присъдата, беше за опетняване на египетската репутация, докато това, за което международната общност осъжда Египет, е точно този случай и други подобни на него.“, отбеляза госпожа Клуни.
Тя също така посочи, че Египет е класиран от като четвъртата страна в света с най-висок брой журналисти в затвора.
Амал Клуни бе обект на критика в редица египетски медийни издания, които твърдяха, че е обидила съдебното право на страната им.
„Имам повече свобода да казвам каквото трябва да каж от адвокатите, които работят тук през цялото време“, коментира тя, изразявайки притеснения относно „силно охлаждащия ефект“ на някои заведени дела.
Вчера пък журналистите от Associated Press бяха словесно нападнати в социалните мрежи заради обида, нанесена на Амал, определяйки я като „жена на актьор“. След като тя се сгоди за Холивудския актьор Джордж Клуни, редица медии бяха обвинени в сексизъм, когато отразяваха новини за Амал Клуни.
Източник: BBC
Снимка: Getty images