Точно преди една година – на 27 август 2014 г. – си отиде големият български поет, сценарист, драматург и преводач акад. Валери Петров.
Днес, година по-късно, социалните мрежи се организираха в „24-часово четене“ на стиховете на покойния автор. С този анонс Еми Барух е създала страница в памет на Валери Петров, в която стотици души могат да споделят любимото си произведение:
„Напусна ни. Не каза къде да пратим телеграма…
Остави всички свои думи.
Остави ни частица от своята неподражаема деликатност и от своите предчувствия.
Остави ни пластове човешка свобода.
Даде ни и парола, входен билет към пластове изящество – с всички свои рими и всички свои ритми.
Нека отново, нека заедно ги прочетем.
Може би така и ние ще се доближим за мъничко до летящите хора“
Валери Петров почина на 94-годишна възраст след прекаран инсулт.
Той беше академик на БАН от 2003 година, вписан е в почетния списък на Международния съвет за детска книга заради „Пет приказки“.
Първата самостоятелна книжка издава на 15-годишна възраст – с поемата „Птици към север“, а новите му стихове в последните години по традиция се публикуват по Коледа от в. „Сега“. Роден с името Валери Нисим Меворах, той е прекръстен от родителите си на Валери Нисимов Петров Първите си текстове публикува с псевдонима Асен Раковски.
Освен прекрасната поезия, Валери Петров е сценарист, драматург и преводач – с впечатляващи преводи на български език на цялото творчество на Уилям Шекспир, както и на Ръдиард Киплинг, Сергей Михалков и др.
Сред най-известните филми по негови сценарии са „На малкия остров“ (1958), „Слънцето и сянката“ (1962), „Рицар без броня“ (1966), „Един снимачен ден“ (1969).
Валери Петров бе номиниран за Нобелова награда за литература, а през 2013 г. прие приза на Европейския парламент за разбирателство между нациите „Европейски гражданин“.