Демокрация по европейски: всичко, освен критика

| от |

Една от водещите теми в европейските медии през последните дни стана отказът на Еврокомисията да регистрира акцията против сключването на договора за създаване на зона за свободна търговия между Европейския съюз и САЩ, официално – Трансатлантическо търговско и инвестиционно партньорство, TTIP, както и против аналогичното споразумение с Канада – CETA.

Както е известно, за първи път намерението аз сключване на договор за създаване на зона за свободна търговия между Европейския съюз и САЩ Барак Обама беше изказал още през февруари 2013 година. Официалните преговори започнаха през същата година, бяха проведени 6 кръга, а 7-ят е насрочен за края на септември или началото на октомври 2014 във Вашингтон. Както отбелязват експерти, Брюксел и Вашингтон разчитат с помощта на бъдещото споразумение да дадат нов тласък на развитието на икономиката на двата огромни региона на планетата, защото то предвижда сваляне на търговските и митнически ограничения, а също въвеждане на единни норми и стандарти за продукция.

Барак Обама беше обещал глобалната сделка да се подготвя в дух на „честност и откритост“. Но всички преговори бяха водени зад затворени врати. Може би в това и да няма нищо лошо, но от европейските участници в преговорите фактически беше скрит самият процес на подготовката на текста на споразумението. Атлантическият им съюзник разреши на евродепутатите само да погледнат някои, при това вече съгласувани точки на проекта, като в процеса на четене се забраняваше ползването на каквито и да е средства за запис или фотоснимане, а всичко видяно следвало да се пази като най-строга тайна.

Съмненията на европейския бряг започнаха да се засилват в процеса на запознанство, макар и на бърза ръка, с тезите на някои точки на бъдещия договор. По-специално, възникват тревоги от нахлуване в европейските пазари за месо на животни, клонирани или отгледани с използване на хормони, както и генетично модифицирани продукти, стандартите за които в САЩ са значително по-ниски от европейските. А съгласно проекта за защита на инвестициите, изгодата е пак на страната на американските концерни.

Изхождайки от всичко гореказано, обединение на 250 неправителствени организации и политически движения обяви неотдавна акцията „Стоп на споразумението за TTIP!“. За регистриране на инициативата следва да се съберат най-малкото 1 милион подписа в минимум 7 страни. Съгласно интернет-портала „EurActiv“, към акцията се присъединиха 21 държави, като само в Германия вече са събрани над 700.000 подписа. Въпреки това обаче Еврокомисията отказа да регистрира инициативата. Сред причините са и някои формални несъответствия, по-специално – невъзможността да се регистрират инициативи с „негативен характер“.
Гласът на Русия

 
 
Коментарите са изключени за Демокрация по европейски: всичко, освен критика