Дали световното в Бразилия няма да е последното, в което футболът има значение

| от |

Световните първенства по футбол може да са едни от най-зрелищните състезания, но доминацията на определени държави и липсата на интрига все повече ни карат да мислим, че турнира не е толкова интересен.

brazil
Особено интересно е когато световното е в Бразилия, държава дотолкова свързвана с футбола, че той е част от живота на всеки жител. Но времената се променят и нищо чудно Бразилия да е последното място, където се провежда световно първенство.

За сега е важно кой ще успее да се класира. Важно е като спортно постижение за всяка успяла държава. Но освен за престиж е важно и от гледна точка на бизнеса във футбола. Футболната асоциация обещава 8 милиона евро на всеки, класирал се световното. 16 милиона, ако стигне до четвърт финалите и 26,5 милиона евро за спечелилият отбор. Но парите не спират дотук.

Търговията със спортни стоки ще донесе около 10 милиона паунда на големите компании. Nike прогнозират, че ще продадат повече от милион тениски на националния отбор на Англия. Също така Английската футболна асоциация ще изкара около 50 милиона паунда от търговски споразумения и партньорства. Всяка класира се държава печели много от това. Когато през 2008 Англия не успява да се класира за световното, загубите на Британския Консорциум се изчисляват на околко 600 милиона паунда. Трудно е да се изчисли колко точно биха спечелили, но е сигурно че Английската Футболната Асоциация губи спонсори и оттам приходи, ако не се класира отбора.

След повече от слабото представяне на Англия през 2010 някои от основните партньори като Nationwide и National Express избират да не подновят договорите си. На Английската футболна асоциация й отнема шест месеца за да подпише с Vauxhall като заместник, през което време губи потенциална печалба от 3 милиона паунда.

Така че в краткосрочен план ще има откъде да бъдат направени парите и националният отбор на Англия все още ще са важен отбор. Нищо, че в ранглистата на ФИФА в момента се намират под Швейцария. Но ако погледнем малко по-надалече изглежда, че световната купа може би започва да губи част от блясъка си.
Винаги при подготовката на голямо спортно събитие изкача въпроса колко ще струва и кой печели от всичко това. Изчислено е, че околко 3 милиарда долара от бразилската икономика ще се излеят в световното. Ако миналогодишните протести покрай организирането на Купата на Конфедерациите бяха вид тест за предстоящото, нещата не изглеждат много добре. Покрай олимпиадата в Лондон се говореше за наследството на спорта и колко важно е то. Все по-трудно е да се намери причина, с която да се оправдае пред населението организирането на масивни спортни събития, особено когато света е в икономическа криза. Спекулира се с потенциална печалба, обществена полза и какво ли още не.

Истината е, че обществените ползи могат да бъдат изчислени само в дългосрочен план. Кен Ливингстън осъзнава това, когато вижда, че събитие като олимпийските игри могат да наберат сума, достатъчна за почистването на силно замърсена зона като Stratford. Докато в краткосрочен план изглежда, че огромните пари отиват само за малцина.

При предстоящото световно околко 5 милиарда долара ще отидат за ФИФА – благотворителна организация със седалище в Швейцария. През 2012 ФИФА отчита приходи от 89 милиона долара, с които резерва им достига 1.378 милиарда. За да се организира световно първенство държавата трябва да се съгласи с условията на организацията, едно от които е нищо да не се облага с данъци. От това Бразилия автоматично губи около 250 милиона долара. Проблемите обаче не спират дотук. Процесите на избиране на Русия за домакин през 2018 и Катар през 2022 са много непрозрачни. Има много съмнения за корупция, както и въпроса с не спазените права на човека, особено при работниците в Катар.

Самият футбол в първенствата не е същият като преди. Преди години на всяко световно имаше изненади, нови играчи, нови тактики. Сега всичко е до болка познато и първите кръгове минават без особен интерес от публиката. За по-голямата част от феновете клубните първенства представляват много по-голям интерес. При световните първенства не може да се купи талант – всяка държава трябва да се справи с това, което притежава на териоторията си, което за съжаление невинаги е нещо хубаво.

Неспиращото развитие на Премиършип и на клубният футбол в Европа като цяло, комбинирано с като че ли все по-скучните световни първенства навеждат на мисълта, че това може да е последното световно.

 
 
Коментарите са изключени за Дали световното в Бразилия няма да е последното, в което футболът има значение