Културата за пиене на кафе е като културата на добрата храна, хубавото кино, качествената литература и истинския сарказъм – малко хора ги умеят, но пък носят ли в себе си афинитета към тези благини, са ненадминати.
Почти няма човек, както и нация, които да нямат отношение към една от най-старите и задължителни напитки в света. Черната взривяваща течност е удоволствие за сетивата и хората са изградили цял култ към направата и консумацията на доброто кафе.
Често може да се каже какъв човек сте, само на базата на това, как пиете и предпочитате кафето си. Към коя култура спадате, как предпочитате повечето неща в живота, бързате ли или сте от тези, които обичат да се наслаждават на всичко, по един плавен начин.
Италианците са известни с това, че пият едно от най-късите кафета в света. Истинското италианско еспресо е дълго не повече от два пръста, черно е като нощта и се поръчва и пие с вик и вопъл, точно като шот в някой запотен и задъхан клуб.
Колкото по на Запад отивате, толкова повече културата на кафето минава към по-леката си и бавна форма. В някои държави, то дори е заменено с чай. На другите континенти пък нещата са съвсем различни.
Американците имат силно развита кафе-култура, но за тях едно кафе не е такова, ако не се сервира в огромна чаша, натъпкано с каквото се сетите – от стандартната сметана до най-различни бисквитки и трошички от цветна захар. Също така предпочитат кафето си шварц – известно като най-лекото в света. В Изтока на почит е чая.
По нашите ширини, кафето има съвсем различна култура. Изразът „да се видим на кафе“ отдавна е придобил култов статус. Той не просто значи, че ще изпиеш чаша от добрата ободрителна напитка, но и че ще го направиш бавно и в добра компания.
У нас, дългото кафе е на почит. Ако може и да е еспресо. Независимо как го предпочитате – с мляко, сметана, чисто, с повече захар или просто с хубава пяна отгоре. В този ред на мисли, пиенето на дълго кафе отдавна не е присъщо само на жените или хората, които предпочитат по-размитите аромати.
Томас Джеферсън казва, че: „кафето е напитката на цивилизования свят“. А една друга известна жена, твърди, че предпочита кафето си дълго, защото по този начин знае, че има предостатъчно време, за да му се наслади напълно.
Днес, дългото кафе си има ново име – NESCAFÉ® Dolce Gusto® N’Yumba Lungo. Защото кафето не е просто черно, късо или дълго. То трябва да съдържа в себе си много и най-различни качества. NESCAFÉ® Dolce Gusto® N’Yumba е приспособило в себе си целия кафе процес, за да се постигне оптимална екстракция при създаването на дълго кафе. И по този начин е постигнало перфектния баланс между вкусове, аромати и тяло. За да не се притеснявате как ще пиете дългото си кафе и ще бъде ли то достатъчно ароматно, не толкова силно или воднисто.
Не, няма да е. NESCAFÉ® Dolce Gusto® N’Yumba Lungo са се погрижили, то да е перфектната симбиоза от еспресо с приятен и естествен каймак отгоре, достатъчно дълго, за да удължи удоволствието от пиенето си и достатъчно силно, за да задоволи дори най-капризните кафеджии.
И в случай, че го изберете, ние ви предлагаме няколко интересни, галещи сетивата комбинации за него.
Филмите. Няма как истински да разберете културата на доброто, вкусно, нужно като въздуха кафе, ако не сте гледали поне веднъж класиката на Джим Джармуш „Кафе и цигари“.
Близо 15 години от създаването си, този ърбън култов филм, поставя пиенето на кафе на пиедестал и разбира се, го комбинира с най-снобското удоволствие – цигара. Ако сте от по-романтично настроените хора и предпочитате кафето си в комбинация с нещо красиво, то изберете начина на пиене на най-известната жена в литературата, почитателка на тъмната напитка – Холи Голайтли.
Най-емблиматичната сцена от тоталната класика „Закуска в Тифани“ включва мис Голайтли, с перли на врата, чаша дълго ароматно кафе в ръка, която закусва пред Tiffany’s на „5-то Авеню“ в мегаполиса Ню Йорк.
Феновете на по-бруталното кино ще могат да пият кафето си в компанията на Кевин Спейси, Кайзер Созе и Чаз Палминтери в „Обичайните заподозрени“, където кафето – то е дълго, ароматно и силно – е един от най-важните елементи за разкриване на загадката във филма.
И разбира се, за най-романтичните консуматори на великолепната напитка, е „Невероятната съдба на Амели Пулен“. Романтичната и шантава Амели пие ароматно еспресо и мечтае за своя любим в едно от най-китните места в сърцето на Париж.
Музиката. Ако има нещо, с което кафето трябва да се комбинира задължително, особено рано сутрин, то това са качествените звуци на някое любимо парче. Дали харесвате поп, рок, латино или нещо друго, няма значение. Музиката придава повече тежест на любимата ви сутрешна напитка, затова никога не се лишавайте от нея. Всъщност и от двете.
Ето ги и нашите песни за сутрешно кафе:
Frank Sinatra – Coffee song
Bob Marley – One Cup of Coffee
Blur – Coffee and TV
Gorillaz – There
И нещо от последните месеци…
Alicia Keys – In Common
Книгите. Ако филми може да консумирате по всяко време, а музика – сутрин, докато отпивате първите глътки от чашата си с ароматно черно щастие, то следобедното кафе върви с книга.
Препоръчваме ви „Щастливите хора четат и пият кафе“ – освен, че ободряващата напитка е на почит в романа, той разказва любовна история във Франция, комбинирана с много изпити чаши еспресо. Изберете и нещо от Джоан Харис.
Дали това ще е класиката „Шоколад“ или приятната „Малка книжка за шоколада“, няма значение. Изборът е ваш. Но запомнете – сладкодумната Джоан Харис, върви перфектно с кафе.
И за финал нещо от Антъни Капела – романтичният разказвач на вкусна храна и напитки. Романът му „С дъх на кафе“, ще ви отведе от сумрачен Лондон до екзотична Африка.
Както пише Харуки Мураками: „Свежият мирис на кафе скоро се разнесе в целия апартамент, мирисът, който разделя нощта от деня.“
Затова, консумирайте кафето количествено и качествено. И го пийте дълго, за повече удоволствие.