Да се завърнеш в града след ваканцията

| от |

Колкото и да е жалко, лятото вече е зад гърба ни. Понякога есента идва като свеж дъжд след дълъг, горещ и уморителен ден, но не винаги. В повечето случаи финалът на лятото ни изненадва по същия начин, по който зимата изненадва общината – всяка година някак успява да дойде ден-два по-рано. А градът ви очаква.

Той е точно толкова голям, колкото го помните, че даже и повече. Струва ви се, че е много по-шумен, много по-пълен, много по-мръсен и много по-студен. Спокойно, проблемът не е във вас, а в начина, по който се адаптирате. Все пак отново трябва да се върнете към рутинните си задължения. Не е верен фактът, че човек свиква бавно с някои неща. Мога да гарантирам, че още от първия летен ден ние свикваме с почивката, а дори и месец след завръщането си в града се чувстваме странно. А вие?

Психолози твърдят, че човек може да научи, както тялото, така и мозъка си да се адаптира по-лесно, да помни повече и да функционира по-бързо. Защото, сигурна съм, не е мит, че понякога рязката промяна на климата и мястото могат да забавят до толкова мозъчната ви дейност, че да изглеждате като жив донор на мозък. Адаптацията към добрия, стар град е бавна, но неизбежна. Какво може да направите? Освен да плачете, да проклинате всичко и да чакате коледните празници, има още няколко трика.

Избягвайте понеделниците

Буквално! Има как, повярвайте ми! Може да тръгнете на работа от вторник или сряда, може да не говорите за деня, може да прецените, че това е денят, в който ще вършите най-малко работа. Няма значение как, просто го направете. Някакви американски психолози са доказали, че само споменаването на понеделник потиска някои хора, както и фактът, че понеделник е едва началото на една седмица, която ни се струва по-дълга, отколкото е. Понеделниците могат да бъдат избягвани поне две-три седмици след отпуската. А после, повярвайте ми, нещата ще си тръгнат по старо му.

Планирайте следващата почивка

Да, септември и октомври определено са слаби месеци, що се отнася до почивни дни и празници. Може би това е една малка част от фактите загнездени в ума ви, които още повече ви потискат дойде ли време да се върнете там, където ви е било мястото само преди месец или два. Да, Коледа е далече, но планирането на един от най-приятните периоди в годината може да ви донесе утеха. Нали знаете чертичките по стените на различни килии в затворите? Вашата бленувана ваканция и времето до нея са нещо подобно.

Приемете го

Още Боб Фоси е казал, че смъртта има пет фази, през които човек минава, докато приеме голите факти. Гняв, отчаяние, пазарлък, депресия и накрая приемане. Трябва да минете през всичките пет, за да разберете, че нещата няма да променят, не могат, и дори и да могат, това не зависи от вас. Човек минава през петте фази на смъртта всеки път, когато му се налага да приеме или направи нещо, което не му е присъщо, или което удобно е забравил. Но запомнете едно – финалът винаги е един и същ – приемане. Колкото по-бързо стигнете до него, толкова по-добре за вас, финансите ви и потрошената ви мебел.

Не се връщайте към старите навици

Това е нещо като коледния списък, който никога не спазвате. Винаги преди отпуска имате строг режим, най-малкото на хранене. Признайте си. Постепенно, с идването на почивката обаче, започвате да живеете лежерно, ден за ден и с усмивка на уста подминавате дори най-големите тъпотии и досадници. Междувременно, докато ядете, пиете и само лежите, си правите планове, които включват влизане във форма след почивка, задържане на тена, купуване на нови дрехи и отказване от някои, не до там добри, навици. И всичко ви се струва възможно. Но когато се върнете в старата работна обстановка и ежедневния режим ви хване отново, всички онези планове започват да ви се струват все по-илюзорни. А не трябва. Изберете си едно нещо от “есенния ви списък“ и го направете. Наистина.

Не съжалявайте

Най-важното и последно правило: Лятото няма да се върне, улицата няма да стане плаж, апартаментът ви няма да се преобрази във вила с лятна кухня. Фактите са такива, каквито са. Следващото лято пък е достатъчно далече, за да не си правите планове за него. И освен, ако не планирате да пътувате за Карибите, няма смисъл да съжалявате и да роните крокодилски сълзи за отминалото време. Помнете, следващото лято ще е напълно различно, затова не го сравнявайте със сегашното или с някое от предишните. И не съжалявайте – почивката нямаше да ви се струва толкова хубава, ако трябваше да прекарате целия си живот така. Сигурни съм.

Снимки: Sex and the City/HBO

 
 
Коментарите са изключени за Да се завърнеш в града след ваканцията